22 °C

THY, iki haftaya Kabil'de

Irak'ta uçtuğumuz hiçbir noktada sorun yok diyen, THY Gene Müdürü Kotil, 2 hafta içinde Kabil'e de sefer düzenleyeceklerini söyledi.

THY, iki haftaya Kabil'de

BASRA - Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin seferlerini sürdürdüğü Irak'ın her noktasında kesinlikle bir güvenlik sorununun bulunmadığını belirterek, "İki hafta içinde Kabil'e de seferler düzenleyeceğiz. Afganistan ve Irak'ın Türkiye'ye çok ihtiyacı var. Türk İş adamlarımızın da bu ülkelere ihtiyacı var, bunların birleşmesi gerekiyor" dedi.

Kotil, THY'nin İstanbul'dan Irak'ın Basra şehrine düzenlediği ilk seferde, uçakta yaptığı açıklamada, Irak'ın tamamen tahrip olduğunu, bu nedenle bölgede yapılacak çok iş bulunduğunu, dolayısıyla büyük grupların da bölgeye gelmeye başladığını kaydetti.

6 şehre uçuş başlamış olacak

Biz de THY olarak şimdilik günde 3 sefer düzenlemeye başladık ama bunu her güne çıkaracağız. Öyle sanıyorum ki, dönüş ayağında her günün bile yetmeyeceğine karar vereceğiz. İlave olarak, önümüzdeki günlerde Necef ve Süleymaniye seferlerimiz başlayacak. Havaalanı problemi kalmazsa Musul'a da uçacağız. Böylece Irak'ın 6 şehrinde THY olacak. Hem Iraklıların yurt dışına hem de Türk ve Avrupalı iş adamalarının Irak'a ulaşmasını sağlıyoruz. Bizim için çok büyük ticari değeri var."

Bağdat'a ilk seferleri de THY'nin başlattığını hatırlatan Kotil, "Bir korku vardı, herkes 'Bağdat'ta güvenlik yok' diyordu. Ancak biz inceledik ve hiçbir problem olmadığını gördük. Bu tip konularda özellikle Avrupalılar tutucu yaklaşımlar sergiliyor. Dediğim gibi, Irak'ın uçtuğumuz her noktasında kesinlikle bir güvenlik sorunu yok. İki hafta içinde Kabil'e de seferler düzenleyeceğiz. Afganistan ve Irak'ın Türkiye'ye çok ihtiyacı var. Türk iş adamlarımızın da bu ülkelere ihtiyacı var, bunların birleşmesi gerekiyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap