19 °C

Tiyatrocu Mücap Ofluoğlu vefat etti

Tiyatrocu Mücap Ofluoğlu vefat etti

 

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları emekli sanatçılarından Mücap Ofluoğlu (90), vefat etti.
Şehir Tiyatroları'ndan yapılan açıklamaya göre, Ofluoğlu, böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Ofluoğlu'nun, yarın saat 10.00'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenecek anma töreni sonrasında, Üsküdar Karacaahmet Şakirin Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceği bildirildi.
 
Mücap Ofluoğlu kimdir?
Tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yazar ve yönetmen Mücap Ofluoğlu, 4 Kasım 1923'te İstanbul'da doğdu. 1943'te "Dertli Pınar" filmiyle sinemaya, 1946'da da İstanbul Şehir Tiyatrosu'na başladı. 1948'de İzmir Şehir Tiyatrosu'na geçti. Sinemada ve İstanbul Radyosu tiyatro oyunlarında çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1951'de Muhsin Ertuğrul'un kurduğu Küçük Sahne'nin ilk kadrosuna katıldı. Küçük Sahne'nin dağılması üzerine İstanbul Oda Tiyatrosu'nu kurdu. Burada oyuncu ve yönetmen olarak iki yıl çalıştı.
Ofluoğlu, Muhsin Ertuğrul'un 1960'ta yaptığı çağrıyla İstanbul Şehir Tiyatrosu'na döndü. 1966'da istifa eden Ofluoğlu, 1974'te İstanbul Şehir Tiyatroları'na yeniden başladı; oyunculuk ve yönetmenlik çalışmaları aralıklı olarak 1979-80 tiyatro mevsimine dek sürdü. 1980'de Şehir Tiyatroları'ndan emekli oldu.
"Dertli Pınar", "Vatan İçin", "Biri ve Diğerleri", "Kaldırım Çiçeği" gibi filmlerde, "Kurtuluş", "Süper Baba" gibi televizyon dizilerinde rol alan Mücap Ofluoğlu'nun "Fotoğraftaki Çocuk", "Silinmiş Alkışlar İçinde", "Bir Avuç Alkış", "Aynada", "Ağlamakla Gülmek Arasında", "Dünya Bir Sahnedir", "Suya Yazı Yazanlar" adlı kitapları yayımlandı.
"Pazartesi Perşembe", "Yedinci Köpek", "Aman Avcı", "Hastalık Hastası", "Dolap Beygiri", "Kuru Gürültü", "Cimri", "Tartuffe", "Fizikçiler", "Başsayfa", "Sonuna Kadar" ve "Cyrano de'Bergerac" sanatçının oynadığı bazı oyunlar.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap