5 °C

TMO, taahhütname karşılığı mısır alımına başladı

Taahhütname karşılığı alınacak mısırın 2010 yılı ürünü, rutubet oranı maksimum yüzde 14 olması gerekiyor.

TMO, taahhütname karşılığı mısır alımına başladı

ANKARA - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Çukurova ve Amik ovalarında mısır hasadının başlamasıyla birlikte, üretici, tüccar ve sanayici ayırımı yapılmaksızın, dünden itibaren, taahhütname karşılığı mısır alımına başladı.

Alıma ilişkin duyuru, bugün kurumun internet sitesinden açıklanırken, 2010/11 dönemi mısır müdahale alım fiyatları açıklanıncaya kadar alımların taahhütname karşılığı alınmaya başlandığı kaydedildi.

Taahhütname karşılığı alınacak mısırın 2010 yılı ürünü, rutubet oranı maksimum yüzde 14 olması gerekiyor.

TMO satın alma şartları ve barem limitleri dahilindeki yerli mısırlar, üretici, sanayici ve tüccar ayrımı yapılmaksızın tüm kesimlerden, taahhütname karşılığı alınacak.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler, alım fiyatlarının açıklanmasının ardından istemeleri halinde, ürünün tamamını geri çekebilecekler, ÇKS belgesinde yazan miktar kadar ürünü TMO'ya satabilecekler veya ürünlerini emanete çevirebilecekler.

Taahhütname karşılığı bırakılan mısırın, müdahale alım fiyatının açıklanmasını müteakip 10 gün içerisinde TMO'ya satılması veya geri çekilmesi halinde depo kira ücreti alınmayacak.

Tüccar, sanayici ve ÇKS belgesi olmayanlar da müdahale alım fiyatlarının açıklanmasını müteakip talepleri halinde; ürününü geri alabilecek veya emanete çevirebilecekler.

Türkiye'de 2010/11 dönemi mısır üretiminin 4 milyon ton civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

 TMO'nun elinde 300 bin ton mısır bulunurken, piyasadaki mısır stoku ise 300 bin ton. Türkiye'de toplam 600 bin devir stoku ile birlikte toplam 4,6 milyon ülke stoğu bulunuyor. Türkiye'nin yıllık mısır tüketimi ise 4,5 milyon ton civarında.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.