15 °C

Totaliter rejim hayalini açık etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun sözlerine karşılık verdi.

Totaliter rejim hayalini açık etti

 

ANKARA  - CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, demokrasilerde ebedi ve ilelebet gücün sahibinin sadece halk olduğunu, hiç kimsenin halkın iradesine ipotek koyamayacağını bildirdi.
Oran, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için söylediği iddia edilen "ilelebet Başbakan" sözlerini değerlendirdi.
Soylu'nun sözlerinin demokrasi açısından kara bir leke olduğunu ileri süren Oran, "Kuvvetler ayrılığı ilkesinin olmadığı, tüm gücün bir tek başkanda toplandığı ve onun ilelebet başkan olduğu bir tane sistem var; duçelik sistemi, faşizm" ifadelerini kullandı.
Oran, şunları kaydetti:
"Süleyman Soylu da AKP'nin hayalini açık etti. Belli ki kendilerine model olarak demokrasileri değil de totaliter rejimleri alıyorlar. Türkiye'yi yüksek demokrasi standartlarına değil Türkmenbaşı tipi bir tek adam yönetimine koşturmak istiyorlar. Ama burası öyle başka ülkelere benzemez. Bu millet 90 yıldır Cumhuriyete sahip. 1946 yılından beri çok partili demokratik sistemin lezzetini tadıyor. Bu ülkede gücün ve her türlü makamın asli bir tane sahibi var; millet. Bu ülkede diktatör özentileri yer bulamaz. Bizim yönümüz belli. Demokrasilerde 'ebedi ve ilelebet' gücün sahibi olan sadece halktır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiç kimse halkın iradesine ipotek koyamaz. Her şeyi sonunda halkın iradesi belirler. AKP doğmamış çocuğa don biçmesin. Bu millet 'Türk tipi başkanlık' adını verdikleri diktatörlüğe de hayır diyecek, sandıkta da gereken cevabı verecek."
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.