6 °C

Türk bayrağı şeklinde bina yaptılar

Türk bayrağı şeklinde bina yaptılar

SAMSUN - Samsun'da Canik Belediyesi'nin Türk bayrağını simgeleyen yeni hizmet binası dikkati çekiyor.

20130522.120119_ozl-sam-(1)_2147931.jpg

Büyük oranda tamamlanan ve açılış için gün sayan bina, giriş kapısı, meydanı, hilal ve yıldızı ile kente mimari açıdan farklılık getiriyor.
AK Partili Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun'un kurtuluş şehri olduğunu hatırlatarak, yeni hizmet binasının projesinin bu unsura dayandığını söyledi.
Yeni hizmet binasının, geçmişi, bugünü ve geleceği ifade ettiğini anlatan Genç, "Geçmiş önemlidir, çünkü kökleri olmayanın geleceği yoktur. Dolayısıyla hizmet binamızın girişine bu şehrin köklü Selçuklu şehri olduğunu hatırlatan büyük bir giriş kapısı yaptık. Binanın mimarisi de bugüne aittir ve ay-yıldız ise hep geleceği ifade eder" dedi.

[PAGE]

"Ay-yıldızlı en büyük hizmet binası"
Atatürk'ün 1919'da Samsun'a çıkarken aynı zamanda bir Selçuklu şehrine çıktığını belirten Genç, şöyle devam etti:
"Atatürk, kentin önemini bilerek Samsun'a çıkmıştır. Bu şehir Karadeniz'in başkentliğini yapan, kurtuluş meşalesinin yakıldığı şehirdir. Buradan hareketle ay-yıldızlı hizmet binası yapmak için yola çıktık. Bizim hizmet binamız Türkiye'de ay-yıldızlı yani Türk bayraklı en büyük hizmet binasıdır."

20130522.120125_ozl-sam-(2)_2147932.jpg

"Adnan Menderes Demokrasi Meydanı"
Belediyeciliğin yerelle evrenseli, bugünle tarihi buluşturmak olduğunu dile getiren Genç, "Biz yerelle evrenseli, bugünle tarihi buluşturduğumuz hizmet binası yaptık. Yüzyıllarca yaşayacak ay-yıldızlı hizmet binamızı halkımızın hizmetine açacağız. Hizmet binası ve çevresinde meydan ile otopark da var" diye konuştu.
Yeni yapıdaki meydanın adının "Adnan Menderes Demokrasi Meydanı" olduğunu vurgulayan Genç, altında otopark bulunan meydanın kentin en büyük, ilçenin ise ilk meydanı olacağını belirtti.
Genç, iki yıl önce temelini attıkları, 20 milyon liraya mal olan binayı gelecek ay açacaklarını, yeni binada farklı bir anlayışla hizmet vereceklerini kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap