7 °C

Türk dizileri turizmi olumlu etkiliyor

İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin araştırması, ihracatı giderek artan dizilerin Türkiye'nin imajının yanı sıra turizmi de olumlu etkilediğini ortaya koydu

Türk dizileri turizmi olumlu etkiliyor

İSTANBUL - İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Türk dizilerinin turizmi nasıl etkilediğini araştırmak için bir anket çalışması yaptı. Araştırma kapsamında dört Doğu Avrupa ülkesinde (Makedonya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Sırbistan) toplamda 2 binden fazla kişiyle anket yapıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Ender Demir ile Zagreb Üniversitesi’nden Dr. Davor Labas'ın yaptığı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen "Türk TV Dizilerinin Türkiye İmajı ve Turizme Etkileri: Doğu Avrupa Örneği" başlıklı araştırma, Türk TV dizilerinin turizmi olumlu etkilediğini ortaya koyuyor.

En çok izleyici Makedonya’dan, en az izleyici Hırvatistan'dan

Balkan ülkelerini kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre, Türk TV dizileri Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi Balkan ülkelerinde de büyük ilgi görüyor. Türk TV dizilerine olan ilgi, turizm sektörünü de olumlu etkiliyor. Araştırmanın sonuçları, son yıllarda Balkan ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısındaki artışın önemli bir nedeninin diziler olduğunu gösteriyor. Gerçekten de 2006 yılından sonra dizi ihraç edilen ülkelerden gelen turist sayısındaki artışın toplam turist sayısındaki artıştan daha yüksek olduğu görülüyor.

İşte o anketin sonuçları:

- Türk TV dizileri Balkan ülkelerinde hayli ilgi görüyor, büyük ölçüde biliniyor, Türkiye'nin bilinirliliğini ve imajını olumlu etkiliyor ve ayrıca Türkiye'ye olan ilgiyi de artırıyor.
- Makedonya'da en yüksek, Hırvatistan'da en düşük olmakla birlikte, anket yapılanların neredeyse yarısı bir Türk dizisi izliyor. Bir Türk dizisi bilme oranı ise Makedonya'da yüzde 90'a yakınken, diğer üç ülkede yüzde 80'ler civarında.
- Dizileri daha çok kadınların izlediği anlaşılıyor. Düzenli olarak Türk dizisi izleyen kadınların oranının Makedonya ve Bulgaristan'da yüzde 47, Sırbistan'da yüzde 33 ve Hırvatistan'da yüzde 17 olduğu görülüyor.
- Düzenli dizi izleyen erkeklerin oranı her dört ülkede de daha düşük. Öte yandan, düzenli olarak Türk dizisi izleyenlerin izlemeyenlere kıyasla Türkiye hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olduğu anlaşılıyor.
- Henüz Türkiye'yi ziyaret etmemiş ve düzenli olarak Türk dizisi takip edenlerin yüzde 80'den fazlası (sadece Sırbistan'da yüzde 70) Türkiye'yi ziyaret etmek istiyor. Bu oran, düzenli olarak Türk dizisi izlemeyenlerde daha düşük seviyelerde.

'Marka tanıtımı faydalı olur'

Olumlu etkilerine rağmen, Türk dizilerinin henüz ekonomik ve ticari açıdan önemli bir etki yaratmadığı da görülüyor. Bu çerçevede, araştırmanın yürütücüleri, yurtdışında yayınlanan Türk TV dizilerine ihraç ürünleri yerleştirilmesinin, bilinçli bir şekilde marka-ürün tanıtımı yapılmasının, Türkiye'nin bu ülkelere ihracatı bakımından faydalı olacağını söylüyorlar. Ayrıca, dizilerin yarattığı etkinin ekonomik, ticari, kültürel ve diplomatik açıdan kullanılabileceğine dikkat çekiyorlar.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.