13 °C

Türk-İş, KKTC Temsilciliğini açtı

KKTC Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Ahmet Çaluda, Türk-İş'in KKTC Temsilcisi oldu

Türk-İş, KKTC Temsilciliğini açtı

 

LEFKOŞA - Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) KKTC Temsilciliği, düzenlenen törenle açıldı. KKTC Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Ahmet Çaluda, Türk-İş'in KKTC Temsilcisi oldu. 

Kamu-İş binasında yer alan Temsilciliğin açılış törenine KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mustafa Gökmen, bazı milletvekilleri, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Sendikası ve Türk Metal-Sen Genel Başkanı Mustafa Özbek, sendikacılar ve çok sayıda işçi katıldı. 

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mustafa Gökmen, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Temsilciliğin açılmasının hayırlı bir iş olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında yapılan her türlü işbirliğinin kendisini sevindirdiğini söyledi. 

Gökmen, Türk-İş KKTC Temsilciliğinin Kamu-İş aracılığıyla açılmasının KKTC'ye, Kamu-İş'e ve Kamu-İş'te üye işçilere hayırlı olmasını diledi. 

 

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu

 

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, son Olağan Genel Kurulda oluşan yönetimin Türk-İş yönetim kademesi ve temsilciliklerinde gördüğü eksik ve aksaklıkları değerlendirerek, bu konuda gerekli adımları attığını, Türk-İş KKTC Temsilciliğinin de bu çerçevede hizmete açıldığını söyledi. 

Kumlu, üyeleri olan iki sendikanın bulunduğu KKTC'de, Türk-İş Temsilciliğinin açılmasının kendi yönetimine nasip olmasının sevindirici olduğunu ifade ederek,  bunun herkes için iyi olacağını belirtti. 

 

Türk-İş KKTC Temsilcisi Ahmet Çaluda

 

Kamu-İş Genel Başkanı ve Türk-İş KKTC Temsilcisi Ahmet Çaluda, Türk-İş KKTC Temsilciliğinin açılışının bir tesadüf olmadığını, "Türk-İş'in yıllar önce serptiği tohumların yeşerdiğini" söyledi. 

Çaluda, Türk-İş'in kurulduğu günden itibaren Kıbrıs Türk sendikacılığının gelişmesine katkı yaptığını, Kıbrıs Türk sendikacılığının 1974'ten sonra Türk-İş aracılığıyla dünyaya açıldığını anlattı. 

Ülkede çalışma yaşamıyla ilgili sorunların giderek büyüdüğünü ifade eden Çaluda, Temsilciliğin bu anlamda bile özel öneme sahip olduğunu söyledi. Ahmet Çaluda, Kıbrıs Türk halkının mevcut idarenin hiçbir icraatından memnun olmadığını, halkın tedirginlik içinde sıkıntı yaşadığını savundu. 

Çaluda, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla 3 Eylülde başlayacak görüşme sürecinin, iki kesimli, iki toplumlu, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi, siyasi eşitliğin sulandırılmadığı bir anlaşmayla sonuçlanması dileğinde bulunarak, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a teşekkür etti. 

Türk-İş KKTC Temsilciliğinin açılması ve kendisinin Temsilci olarak atanmasını tanımayacağını açıklayan Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçıklı'ya da cevap veren Çaluda, "50 yıldır bunu gerçekleştiremeyenlerin, aldıkları Türk-Sen'i nereden nereye gerilettiğini iyi hesaplaması gerektiğini" söyledi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap