9 °C

Turkcell 556,3 milyon lira kar etti

Turkcell'in 9 aylık net dönem karı 1.4 milyar TL oldu.

Turkcell 556,3 milyon lira kar etti

İSTANBUL - Turkcell Grubu'nun, yılın üçüncü çeyreğinde net karı 556,3 milyon lira olarak gerçekleşti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, grup net karının yüzde 12'lik artışla 496.8 milyondan 556.3 milyona yükseldiğini söyledi. Ciliv, gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 1.7 oranında bir düşüş olduğunu belirterek, 2 milyon 327 bin, AVFÖK marjının ise yüzde 37.1 olduğunu açıkladı. Turkcell'in 9 aylık net dönem karı 1.4 milyar TL oldu.

 Ciliv, "Artan operasyonel karlılığımızla başarımızı sürdürdük" dedi.

Ciliv, bilançoyla ilgili, yatırımları sürdürüp avantajlı tarifelerle müşteri memnuniyetini sağladıkları 2010'un üçüncü çeyreğinde güçlü sonuçlar elde ettiklerini ve Turkcell Grubu'nun gelirlerinin 2,327 milyon lira, AVFÖK marjının yüzde 37,1 ve net karın da 556,3 milyon lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

"Avrupa'nın üçüncü büyük operatörüyüz"

Ciliv, Turkcell'in üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, fiyatlar düşmesine rağmen abonelerin daha fazla ses ve mobil internet kullandığını, bu oranların etkisiyle operasyonel verimliliğin arttığını ve bunun karlarının yükselmesine yol açtığını belirterek, abone sayısında Türkiye'nin "lider", Avrupa'nın "üçüncü büyük" operatörü olduklarını bildirdi.

Bir yıl öncesine göre dakika başına fiyatta ortalama yüzde 30'luk düşüş yaşandığına ve bunun etkisiyle kullanımın yüzde 33 artığına işaret eden Ciliv, son çeyrekte ortalama her abonenin 197 dakika konuştuğunu söyledi.

Ciliv, 2G'den 3G'ye geçmenin etkisiyle birim fiyatların bir yıl öncesine göre mobil internette yüzde 77 düştüğüne işaret ederek, mobil internet kullanımının kişi başına, geçen yılki 26 megabayttan 115 megabayta ulaştığını, geçen yıl mobil internet servis gelirlerinin toplam gelire oranı yüzde 15,6 iken, bu yıl ses dışı gelir oranının yüzde 20,5'a yükseldiğini anlattı.

Bu eğilimin süreceğine emin olduklarını ifade eden Ciliv, mobil internet gelirlerinde data trafiği 17 kat artarken, gelirlerin sadece yüzde 84 arttığını dile getirerek, bunun nedenini "birim fiyatta müşterilere sağlanan indirim" şeklinde açıkladı.

Turkcell T10

Ciliv, aylık ortalama 8,1 milyon adet internet kullanıcısına sahip olduklarını ve bunların 5,8 milyon adedinin 3G'li cihaz taşıdığını, 1,6 milyon da akıllı cihaz bulunduğunu kaydederek, Turkcell'deki akıllı cihaz oranının yüzde 5'in altında olduğunu, bu konuda artışın kendileri için önem taşıdığını vurguladı.

Önümüzdeki hafta, Turkcell'e özel bir telefon olan Turkcell T10'u tanıtacaklarını bildiren Ciliv, Turkcell mühendislik ekipleri ve Huawei'nin çalışması sonucunda ortaya çıkan telefonda android işletim sistemi ve Turkcell uygulamaları kullanıldığını söyledi.

Ciliv, Turkcell T10'a ilişkin olarak şu bilgileri verdi:

"Akıllı bir cihaz. Fiyatı, birçok akıllı cihazın fiyatından yüzda 60-70 daha ucuz. Önümüzdeki dönemde akıllı cihazları doğru kullanıcı deneyimiyle uygun fiyatla sunmak bizim için öncelik olacak. T10'da müşteri deneyimine çok önem veriyoruz. Aynı zamanda bu telefonda Türkçe sesli arama motoru özelliği de bulunuyor. Buna benzer cihazları piyasaya sunmaya devam edeceğiz."

Telefonun fiyatının gelecek hafta açıklanacağını bildiren Ciliv, bu fiyatın benzeri akıllı telefonlara göre "ciddi oranda" indirimli olacağının altını çizdi.

"Gerginlik 4 senedir var"

Tartışmalı genel kurulun, yatırımcıları ve Turkcell çalışanlarını nasıl etkilediğine ilişkin bir soru üzerine Ciliv, şunları söyledi:

"Turkcell'in yönetim kurulu var, yönetim kurulu üyeleri var. Yönetim kurulu icraya karışmayan, operasyona karışmayan bir denetleme kurulu. Yönetim kurulunda bazı değişikler olabilir. Bugün Turkcell'in CEO'su benim. Ben ve ekibim, biz işimize odaklıyız. Turkcell'in yönetim kurulunda gerginlikler en az 4 senedir var. Geçmiş dönemde olduğu gibi biz, işimize odaklandık. O yüzden güçlü bir performans ortaya çıkıyor. Bundan sonra da, böyle yapmaya devam edeceğiz."

Gelirler yüzde 1,7 azaldı

Üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, çağrı sonlandırma ve azami fiyat düzenlemelerinin "negatif" etkisiyle Turkcell'in gelirleri yüzde 1,7 oranında azalırken, grup, yıl ve çeyrek bazında karını artırdı. Ses ve mobil internette kullanım ücretleri düşmesine paralel olarak Abone Başı Aylık Ortalama Konuşma Süresi (MOU) yıllık bazda yüzde 33, kullanıcı başı aylık ortalama mobil internet kullanımı yüzde 343 oranında arttı.

Mobil internet ve servis gelirlerinin toplam gelire oranı yüzde 20,5 iken Turkcell'in 3G kayıtlı abone sayısı 9,4 milyon oldu. Turkcell'in 2G kapsama oranı yüzde 99,05, 3G ise yüzde 80 seviyesinde iken, baz istasyonu sayısı 23 bin 500 oldu.

Turkcell'in toplam abone sayısı 33,9 milyon seviyesinde bulunurken, faturalı Turkcell abonelerinin toplam abonelere oranı geçen yılki yüzde 25,3 seviyesinden yüzde 29,2'ye yükseldi. Abone Başı Aylık Gelir (ARPU) faturalı abone bazı ve kullanım oranlarındaki artışla birlikte bir yıl öncesine göre yüzde 4 oranında artışla, yüzde 20,4'e çıktı.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.