Türkiye, nanoteknolojide Ortadoğu’nun gözdesi

Birleşik Arap Emirlikleri yenilenebilir enerji teknolojisi geliştirmede Türkiye’den destek alıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye, nanoteknolojide geldiği aşamayla Ortadoğu ülkelerinin ''gözdesi'' olmayı sürdürüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, yenilenebilir enerji teknolojileri geliştirmek için Türkiye'den nanateknoloji desteği almaya başladı.

Tamamiyle ''yeşil'' teknolojilerle donatılarak bir ilki hayata geçiren Masdar Enstitüsü, Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nin (UNAM) de desteğiyle dünya genelinde yenilenebilir enerji teknolojilerinde öncü olmayı hedefliyor.

Bilkent Üniversitesi UNAM Temizoda Laboratuvarı koordinatörü Dr. Necmi Bıyıklı, yaptığı açıklamada, nanoteknoloji ile kozmetik, tıp, enerji ve savunma sanayi başta olmak üzere bütün alanlarda kullanılan malzemelerin yapımına yeni bir boyut getirildiğini anlattı.

Ar-ge çalışmalarının yanı sıra bölge ülkerine eğitim desteği de verildiğini belirten Bıyıklı, özellikle temiz oda teknolojileri, nano-aygıt proses tasarımı ve optimizasyonu, nanoteknolojide son gelişmeler konusunda eğitimler verildiğini söyledi.

Öte yandan, Masdar Enstitüsü Mikrosistemler Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ammar Nayfeh ise Masdar Enstitüsü'nün, Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi'de MIT işbirliği ve koordinasyonuyla kurulduğunu ve enerji sistemleri, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir ekonomi odaklı araştırmalar yapıldığını anlattı.

Etiketler