Türkiye'den Gazze için olağanüstü toplantı çağrısı

Türkiye, İsrail'in Gazze'ye kara saldırısıyla ilgili, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırmak için girişimde bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısına ilişkin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü açık katılımlı toplanması için girişim başlattıklarını bildirdi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, insanlık vicdanının bir kez daha Filistin meselesiyle sınandığını belirterek, "Az önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştüm. BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü açık katılımlı toplanması için girişim başlatıyoruz" ifadesini kullandı.

New York ve Cidde'de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile BM İnsan Hakları Konseyi'ni de olağanüstü toplantıya çağırmak için girişimde bulunduklarının bilgisini veren Davutoğlu, İslam ülkeleri dışişleri bakanları ile sürekli temas halinde olduklarını kaydetti. Davutoğlu, "Tüm ülkelerin İsrail'in bu hukuk tanımazlığına 'dur' demesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.  

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüştü

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile konuya ilişkin yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara saldırısının en kısa sürede durması gerektiğini söylediğini aktardı.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, kendisini kısa süre önce arayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüştüğünü belirtti. 

Davutoğlu, mevkidaşına, İslam dünyası ve Türkiye'deki infiali aktardığını kaydederek, "Filistinlilerin kabul edebileceği sürdürülebilir bir ateşkesin bir an önce sağlanması için görüşlerimizi paylaştık. İsrail saldırısının en kısa sürede durması yönündeki talebimizi ilettim" ifadesini kullandı.

İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile de konuştuğunu bildiren Davutoğlu, kuruluş sebebi Kudüs olan İİT'nin bir an önce harekete geçmesi yönünde istişarede bulunduklarını kaydetti.

Davutoğlu, son dönemde yoğun diyalog içinde olduğunu belirttiği Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile tekrar görüştüğünü, Hamas ve El Fetih yetkilileriyle de temaslarının sürdüğünü bildirdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir