10 °C

Türkiye'yi hayret ve hayranlıkla izliyoruz

Türkiye'yi hayret ve hayranlıkla izliyoruz

ANKARA - Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye'nin son 10 yıldaki büyümesini hayret ve hayranlıkla izlediğini söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türk-Japon İş Konseyi tarafından Hilton Otel'de düzenlenen 20. Türk-Japon İş Konseyi'nin açış konuşmasını yapan Abe, "Türkiye" kelimesinin Japonlar için çok güzel bir anlam ifade ettiğini belirterek, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan dostluk ilişkileri bulunduğunu kaydetti.
"Yaklaşık 30 yıl önce Türkiye'ye gelen ilk Japonya Dışişleri Bakanı Şintaro Abe babamdı, ben de ilk defa Türkiye'ye onunla gelmiştim" diyen Abe, Türkiye-Japon İş Konseyi'nin 20'nci toplantısında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Abe konuşmasında, "Japonya olarak çok çalışan Türk insanını yakından izliyoruz. Ülkeler arasında daha fazla üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmesini arzu ediyorum. Bizim için işbirliğinin sınırı ufuk çizgisidir" ifadelerini kullandı.
Öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini ifade eden Abe, "Bu görüşmelerde Türkiye ile Japonya arasındaki stratejik diyaloğun artacağını ümit ediyorum. Özellikle savunma alanında da çalışmalarda bulunacağız. İlişkiler yeni bir boyut kazanacak" dedi.
Abe ayrıca, İstanbul ve Tokyo'nun 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmak için aday olduklarını anımsatarak, "Eğer İstanbul Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hak elde ederse, bunu ilk alkışlayan ben olacağım. Aynı şekilde Tokyo Olimpiyatları düzenleme hakkı elde ederse hiç şüphem yok ki bizi de ilk tebrik eden Türkiye olacaktır" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap