29 °C

Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi

Dışişleri Bakanlığından, ABD Başkanı Trump’ın 24 Nisan mesajına ilişkin yapılan açıklamada, tüm tarafların acılarını dikkate alan bir yaklaşım beklenildiği belirtildi.

Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın 24 Nisan mesajını eleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın 24 Nisan mesajına ilişkin, "Açıklamadaki yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal Ermeni çevrelerin yıllar içinde bu ülkede propaganda metotlarıyla oluşturdukları bilgi kirliliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Yeni ABD Yönetimi’nden şiddet eğilimleri ve nefret söylemleri ile tanınan bu (radikal Ermeni) çevrelerin tek taraflı tarih anlatılarına itibar etmemesini ve tüm tarafların acılarını dikkate alan bir yaklaşım benimsemesini bekliyoruz." denildi.

Birinci Dünya Savaşı döneminde hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerinin bu yıl da 24 Nisan'da, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde düzenlenen törenle hak ettikleri saygıya uygun biçimde anıldıklarının ABD yönetimine hatırlatıldığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu törene ilettiği mesajın, Türkiye’nin konuya ilişkin yaklaşımını yansıttığının altı çizildi.

Trump, 'soykırım' demediTrump, 'soykırım' demedi

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap