13 °C

Üçüncü vardiyaya geçiyor, bin kişi alacak

630 milyon dolarlık yeni Transit projesini başlatan Ford Otosan, yeni hafif ticari aracı için de 205 milyon Euro yatırım yapacak.

Üçüncü vardiyaya geçiyor, bin kişi alacak

İSTANBUL - Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 2011 yılında pazar liderliğini sürdüren Ford Otosan'ın, artan ihracat talebini karşılamak için üçüncü vardiyayı başlatacağını ve bu yıl bin kişiye daha istihdam yaratacaklarını söyledi.

630 milyon dolarlık yeni Transit projesini başlatan şirket, yeni hafif ticari aracı için de 205 milyon Euro yatırım yapacağını duyururken, üç yıla yayılacak toplam yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşacağını açıkladı.

Genel Müdür Nuri Atay, üst düzey yöneticilerin de katılımıyla 2011'in birinci çeyrek sonuçlarını, yeni yatırım planlarını ve 2011 hedeflerini paylaştığı bir değerlendirme toplantısı yaptı.

143 milyon lira net kâr

Nuri Otay, 2011 yılının ilk çeyreğinde toplam satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artırarak 79 bin 770 adede ulaşan Ford Otosan'ın ihracat gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artarak 1 milyar 296 milyon TL olarak gerçekleştiğini, net karın da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 101 artışla 143 milyon TL olduğunu açıkladı.

Otay, Ford Otosan'ın Amerika, İngiltere, Almanya ve İtalya başta olmak üzere mevcut ülkelerde pazar payını artırırken, Brezilya ile başlayan Güney Amerika Ford Transit ihracatına, bu yıl Arjantin ve Şili'yi de eklediklerini, söyledi. Otay, beş kıtada 70'den fazla ülkeye araç ihraç eden Ford Otosan'ın 75'den fazla ülkeye de yedek parça ihracatı yaptığına da dikkat çekti. 

Şirket değeri 3.2 milyar dolar

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, iç ve dış pazar dinamiklerinin başarılı yönetimi, yeni ürünler ve yeni yatırımlarla güçlenen yapısıyla Ford Otosan'ın 2009'da 2.4 milyar dolar olan şirket değerinin yüzde 46 artışla 2010 sonu itibariyle 3.2 milyar dolar olduğunu ve bu başarı ile Forbes 2000 listesine girdiklerini söyledi.

Otay,2011 birinci çeyrek sonuçlarını şöyle yorumladı: "2010 yılındaki başarılarımızı ve liderliğimizi 2011'in ilk çeyreğinde de sürdürdük. Yükseliş grafiğimize uygun sonuçlar aldık. Toplam otomotiv pazarında yüzde 14.6'lık pazar payıyla birinciliğimizi koruduk.Binek otomobil pazarında yüzde 9.8, hafif ticari araçta yüzde 18.5, orta ticari araçta yüzde 31.9, kamyonda ise yüzde 23.3 pazar payına sahip olduk. 2011 sonu hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 2011'de de 10. kez sektör lideri olmayı hedefliyoruz".

2010'da en fazla temettü ödeyen otomotiv şirketi olan Ford Otosan'ın, 2004-2011 yılları arasında paydaşlarına toplam 2.1 milyar dolar temettü ödediğini belirten Otay, son beş yılda dolar bazında yıllık ortalama yüzde 14 temettü getirisi ile İMKB'de birinci firma olan Ford Otosan'ın Nisan ayında ortaklarına ödediği 196 milyon dolar temettü miktarı ile öngörülebilir ve istikrarlı bir temettü politikası izlediğini göstermiş olduğunu vurguladı. 

"2011 ticari araçta yatırım yılı olacak"

Ford Otosan'ın, pazarın büyümesini iyi yöneterek, yeni ürünlere yönelik yatırımlarına da hız verdiğini ifade eden Nuri Otay, "Otomotiv sektörünün yanı sıra Türk ekonomisi için de tarihi bir adıma önderlik ederek sektörde bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini hayata geçiren Ford Otosan, yeni Transit üretimi için Kocaeli'ndeki fabrikasına yaklaşık 630 milyon dolarlık yatırım başlattı.

Bugüne kadar 700 binin üzerinde ihraç adetlerine ulaşarak Türkiye'ye 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri kazandıran Transit'in 7'nci jenerasyonunun üretimi, Kocaeli fabrikasının Ford'un global üretim merkezlerinden biri olarak pozisyonunu güçlendirecek.

Ford Otosan, hafif ticari araç sınıfı için üreteceği yeni bir araç projesi için de ayrıca 205 milyon Euroluk ikinci bir sabit kıymet yatırım kararı daha aldı. Yatırımlar konusunda projelerini sürdüren Ford Otosan, 2011'i ticari araçta yatırım yılı ilan etti" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.