9 °C

Ünal: Operasyon öncesi Türkiye bilgilendirildi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Suriye'ye yapılan operasyon öncesinde Türkiye’ye bilgi verildiğini ifade etti.

Ünal: Operasyon öncesi Türkiye bilgilendirildi

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hedefleri vurmasıyla ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal açıklamada bulundu.

CNNTürk'te konuşan Ünal, Suriye'ye yapılan operasyon öncesinde Türkiye’ye bilgi verildiğini ifade ederek, "Zamanı dışında son bir haftadır Doğu Guta ve Duma bölgesinde kimyasal silah kullanımından sonra böyle bir tepkinin gösterileceği açıklamalarda görülüyordu. Bizimle de bu konuda bir bilgi paylaşımı oldu" şeklinde konuştu.

Ünal'ın konuşmasından bilgi notları şu şekilde:

Türkiye bölgede herhangi bir şey olduğunda 'Çözüme katkısı nedir' diye soruyor. Suriye iç savaşında bir an önce çözüm ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Bu saldırı Suriye rejimine dönük bir saldırıdır. Özellikle kimyasal silah kullanımına dönük ilgili noktaların vurulmasına ilişkin bir saldırı.

- Biz burada Dışişleri Bakanlığımızın açıklamasında da ifade edildi, rejimin daha önce defalarca kullandığı silaha dönük ulaslararası toplumun, NATO'nun da desteğini açıkladığı kimyasal silahlara dönük bir yaptırım şeklinde. Bu saldırının da bir çözüme katkısı ne olur ve Esad'ın kendi halkına dönük kullandığı kimyasal silahın engellenmesi için de ciddi bir uyarı olarak görüyoruz. Masum insanların öldürülmesinin kimyasal ya da konvensiyonel silahla yapılmasını ayrım olarak görmek de yanlış, bunu da belirtmek gerekiyor. Türkiye bununla ilgili tepkisini her zaman koydu. 

Türkiye'den ABD'ye destekTürkiye'den ABD'ye destek

Kalın: Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdiKalın: Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi

ABD, Suriye'yi vurdu ABD, Suriye'yi vurdu

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.