9 °C

Vekillere 'darılmayın' mesajı

Başbakan Erdoğan, 23. Dönem son grup toplantısının kapalı bölümünde mevcut milletvekillerine bu dönem üçüncü olanlardan da bazılarının listeye alınmayacağını açıkladı.

Vekillere 'darılmayın' mesajı

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23. Dönem son grup toplantısının kapalı bölümünde mevcut milletvekillerine bu dönem üçüncü olanlardan da bazılarının listeye alınmayacağını açıkladı.

"Bir dönem ara verileceği için bazı tecrübeli arkadaşlara ihtiyaç olacak. Listeye almadığım arkadaşları genel merkezde değerlendireceğim" diyen Erdoğan kapalı grup toplantısında milletvekillerine bir kez daha "darılmayın küsmeyin kırılmayın" mesajını verdi.

Erdoğan, TBMM’de AKP Grup toplantısının basına kapalı bölümünde milletvekillerine çeşitli nasihatlerde bulundu. Milletvekili listelerini belirlemek üzere kurulan komisyonların çalışmasından bahseden Erdoğan komisyonların şu ana kadar yaklaşık 5 bin aday adayından 4 binini elediklerini şu anda önlerinde bin 100 tane aday adayı olduğunun da bilgisini verdi.

Erdoğan, milletvekili listesini hazırlarken bu dönem üçüncü dönemi olacak bazı mevcut milletvekillerini de geri çekeceğini bu dönem listeye koymayacağını söyledi.

Erdoğan sözlerinin gerekçesini ise şöyle açıkladı:

"Biliyorsunuz tüzüğümüz gereği ben ve pek çok arkadaşımın bu dönem son dönemi. Ben bir sonraki dönem aday olmayacağım ancak bu dönem üçüncü dönemi olacak pek çok arkadaşı da geri çekiyorum. Listeye koymayacağım çünkü önümüzdeki dönemde pek çok arkadaşa ihtiyaç olacak. Onun ötesinde listeye girmeyen küsmesin, darılmasın, kırılmasın. Herkesin mutlaka bir görevi olacak. Herkese görevler yükleyeceğiz."

Öte yandan Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın , "Ulan senin haram yediğin paraları kesecek, onları millete ayıracak" sözlerine yanıt verdi.

Erdoğan, Baykal'a "Senin seviyene inmek gibi bir derdim yok. Zaten siyasette millet sana tokadı attı, milleti bırak kendi partindeki en yakın isimler sana tokat attı, onu bırak aday olmayacağım diyen kişi bir gün sonra aday olarak sana tokat attı" diye konuştu.

Baykal, özür diledi

Bu arada CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Ulan senin haram yediğin paraları kesecek" sözünden dolayı özür diledi. Baykal, "Uzun bir aradan sonra tekrar sahaya çıkmış olmanın getirdiği bir rahatlıkla mı ya da neden bilemiyorum ama bu ifade öyle anlaşılıyor yanlış olmuştur, kamuoyumuzdan özür diliyorum" dedi.

"Sivil itaatsizlik değil, sivil iradesizlik"

Diğer yandan BDP'nin sivil itaatsizlik eylemini eleştiren Erdoğan, "Şu anda seçim sandığının görülmesiyle birlikte planlarla, projelerle önerilerle ortaya çıkması gereken BDP, bir kez daha gerilimi, tahrik siyasetini, istismarı propaganda yöntemi olarak benimsedi. Yapılan sivil itaatsizlik değil, sivil iradesizliktir. Yapılan budur... " dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.