Virüslerin gen haritası Hıfzıssıhha'da çıkarılacak

RSHM'deki yeni laboratuvarda bakteri ve virüslerin moleküler incelemesi yapılarak genetik haritası çıkarılabilecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Kuş gribi ve domuz gribinde olduğu gibi, Türkiye'de ve dünyada büyük salgınlara yol açan virüs ve bakterilerin kaynağı, değişim geçirip geçirmediği, ilaçlara karşı direnç geliştirip geliştirmediği gibi incelemeler bundan böyle Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nin (RSHM) yeni laboratuvarında yapılabilecek.

RSHM'nin yeni Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmaları Laboratuvarı, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çınal, RSHM Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak'ın da katıldığı törenle açıldı.

Ertek, burada yaptığı açıklamada, yeni laboratuvarda bakteri ve virüslerin moleküler incelemesinin yapılabileceğini, genetik haritasının çıkarılabileceğini belirtti.

Kuş gribi salgınında, bu incelemenin Londra'da yaptırıldığını anlatan Ertek, şu bilgileri verdi:

"Bu yıl ki H1N1 salgınında virüs incelemelerini burada yaptık. Virüste bir değişim olup olmadığını, antivirallere direnç gelişip gelişmediğini, nasıl bir dolaşım gösterdiğini, aşıların bağışıklık yapma oranını bu laboratuvarda saptayabildik. Bir olguda antivirallere karşı direnç saptandı, domuz gribi aşılarının da yüzde 98 oranında bağışıklık yaptığını belirledik. Artık bu incelemeleri ülkemizde yapabildiğimiz gibi, KKTC'den gelen örnekleri de biz inceleyeceğiz."

Ertek, laboratuvarda sadece grip değil, aynı zamanda zatürre, kulak iltihabı, menenjit, şarbon ve brusella gibi hastalıklara yol açan virüs ve bakterilerle ilgili de inceleme yapabileceklerini bildirdi.

Hastane enfeksiyonları

Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmaları Laboratuvarı'nda, kamuoyunda sıkça gündeme gelen hastane enfeksiyonlarının kaynağının da belirlenebileceğini açıklayan Ertek, bunun bu enfeksiyonların önlenmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Ertek, buradaki incelemelerde, bu enfeksiyonlara neden olan etkenlerin saptanabileceğini söyledi.

Öte yandan, RSHM'nin yenilenen Sağlık Hizmetleri ve Numune Kabul Birimi de hizmete açıldı.

Yenilenen birimle RSHM'ye gelen tüm numunelerin artık buradan geçerek ilgili laboratuvara gönderilmesi ve kayıt altına alınması sağlanacak.

Birimde otomasyon sisteminin de yenilenmesiyle büyük salgınlardaki yığılmalar önlenebilecek.

Etiketler