11 °C

WB gelişmekte olan ülkelerde büyüme bekliyor

Orta Asya ve Avrupa’daki gelişmekte olan ülkelerde büyüme beklenirken artan gıda ve enerji fiyatlarının kırılganlığa neden olabileceği belirtildi.

WB gelişmekte olan ülkelerde büyüme bekliyor

WASHINGTON - Dünya Bankası (World Bank), Avrupa ve Orta Asya'da gelişmekte olan ülkelerin tamamında bu yıl büyüme beklendiğini, ancak gıda ve enerji fiyatlarının artmasının bazı ülkeleri daha kırılgan hale getireceğini bildirdi.

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında, Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki duruma ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Strateji ve Operasyonlar Direktörü Theodore Ahlers, bölgedeki birçok ülkenin, 2008 ve 2009'da ekonomilerindeki keskin düşüşlerin ardından 2010 yılında büyümeye geri döndüğüne dikkati çekerek, bu yıl da bölgedeki bütün ülkelerin büyümesinin beklendiğini söyledi.

Gıda fiyatlarındaki artış yoksulluğu artırabilir

Ahlers, artan gıda ve enerji fiyatlarının ise Avrupa ve Orta Asya bölgesinde 5,3 milyon civarındaki kişinin daha yoksulluğa sürüklenmesine neden olabileceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Ekonomik İdaresi ve Yoksullukla Mücadele Direktörü Yvonne Tsikata da artan enerji ve gıda fiyatlarının Ermenistan, Gürcistan, Kırgızistan, Moldova ve Tacikistan gibi birçok ithalatçı ülkelerin kırılganlıklarına yenisini eklediğini,  buna karşın, dünya petrolünün yüzde 15'ini üreten Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya'nın büyüme ile cari hesap ve mali dengesini artıran yüksek fiyatlardan yarar sağladığını bildirdi.

Bölgedeki birçok ülkenin, küresel ekonomik kriz nedeniyle hala düşük ücret ve işsizlik sorunuyla mücadele ettiğine de dikkat çekiliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.