20 °C

Yabana tonlarca yem bırakıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kocaeli Şube Müdürü'nce yaban hayvanlarına, 8 ton yem, yaklaşık 280 kilogram sakatat, 700 kilogram fırın ve pazar atığı bırakılacak.

Yabana tonlarca yem bırakıldı

KOCAELİ - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kocaeli Şube Müdürü'nce bölgelerinde bulunan yaban hayvanlarına kış aylarında 8 ton yem, yaklaşık 280 kilogram sakatat, 450 kilogram pazar atığı ile 250 kilogram fırın artığı bırakılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kocaeli Şube Müdürü Nevzat Alğan,  Kocaeli'deki yaban hayvanlarını kış aylarında beslemek üzere stok çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını belirterek, bu kapsamda il genelindeki yaban hayvanlarının yiyeceklerine göre stoklar yaptıklarını söyledi.
Gerekli kurumlarla temas kurarak yaban hayvanlarının ihtiyaçlarını gidermek için gıda, pazar ve fırın artıklarını temin ettiklerini ifade eden Alğan, hayvanların ağır kış şartları altında bulamadıkları yiyecekleri sağlayarak yaşamda kalmalarına yardımcı olduklarını kaydetti.
Alğan, ilgili mühendis ve memurlarla hangi tür yiyeceklerin nereye konulmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını dile getirerek, orman içlerine hayvanların sıklıkla uğradığı noktalara yiyecekleri bırakacaklarını bildirdi.
Yaban hayvanlarının yok olmasını önlemek, var olanlarının da yaşamalarını sağlamak istediklerini belirten Alğan, "Biz bu işi severek, gönülden yapıyoruz. Amacımız, yaban hayvanlarının yaşamını ve devamlılığını sağlamak. Kartepe'ye kar yağmaya başladı. Kartepe yaklaşık 4-5 ay kar altında kalıyor. Bu bölgede geyik ve ayıların beslenmesini sağlıyoruz. Kızderbent köyünde kekliklerin beslenmesini sağlıyoruz. Diğer taraftan tilki ve çakallar için yemler koyuyoruz. 5 araç, 20 personel, 20 teknik elemanla bu çalışmalara devam ediyoruz" diye konuştu.
 
"Köylüler, yaban hayvanlarına gerekli önemi veriyor"
 
Yaban hayvanlarının görüldüğü köylerdeki vatandaşların kendilerine bu durumu bildirmesini isteyen Alğan, bunun yapıldığı takdirde söz konusu hayvanların beslenmesini daha kolay sağlayacaklarını anlattı.
Alğan, köylülerin yaban hayvanlarına gerekli önemi verdiğini ifade ederek, geçen yıl Yuvacık köyüne inen bir geyiği gören köylüler, geyiğin beslenmesi için bölgeye yem bıraktığını ifade etti.
Köydeki vatandaşların yaban hayvanlarına bakış açılarının kendilerini memnun ettiğini dile getiren Alğan, "Saldığımız sülünlerin, yavrularıyla birlikte gezdiğini gözlemleyebiliyoruz. Geyiklerin yavruladığını tespit ettik. Yaban hayvanlarını ağır kış şartlarında korumaya hazırız. Bu kapsamda da 8 ton yem,yaklaşık 280 kilogram sakatat, 450 kilogram pazar atığı ile 250 kilogram fırın artığı bırakılacak" dedi.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap