Yakıt tasarrufu için ne yapıyorlar?

Shell FuelSave Tanıtım Turu kapsamında kamyon ve TIR şoförleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde şoförler yakıt tasarrufu sağlamak için "fazla gazlamam, hızlı kullanmam" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Shell FuelSave Tanıtım Turu kapsamında kamyon ve TIR şoförleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde, soruları yanıtlayanların yüzde 39'unun yakıt tasarrufu sağlamak amacı ile hızlı araç kullanmaktan kaçındığı ortaya çıktı. 

Shell'den yapılan açıklamaya göre, 21 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde Türkiye'nin 11 ilini "Her Kuruşun Hakkını Verir" sloganıyla ziyaret eden Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları Tanıtım Turu, 5 bin 713 km yol kat ederek yaklaşık 20 bin sürücüye ulaştı. 

Tanıtım turu kapsamındaki etkinliklere katılan sürücüler, yakıt tasarrufu ve yol emniyeti konusunda bilgilendirildi. Tur kapsamında İstanbul, Kayseri, Bursa, Manisa, Antalya, Konya, Adana, Samsun ve Ankara illerinde çoğu kamyon ve TIR sahibi olan 2 bin civarında katılımcı ile birebir görüşmeler yapıldı. 

Yüzde 65'i kamyon veya TIR sahibi, geriye kalanlarınsa hafif ticari araç sahibi olan sürücülerle yapılan görüşmelerde, sürücülerinin araç kullanımı, akıllı telefon kullanımı ve aileleriyle vakit geçirme gibi konulardaki tercihleri belirlendi. 

Yakıt tasarruf için "fazla gazlamam" dediler

Ankete cevap veren sürücülerin yüzde 39'u yakıt tasarrufu sağlamak için ne yaptıkları sorusuna "fazla gazlamam, hızlı kullanmam" diye cevap verdi. Yüzde 21'i "pencereleri kapalı tutar, klimayı az kullanırım", yüzde 15'i "tasarruf ettiren yakıt kullanırım", yüzde 11'i "gereksiz yük taşımam", yüzde 8'i "yolculuk planlaması yaparım", yüzde 6'sı ise "brandamı sabitlerim" cevabını verdi. 

TIR ve kamyon şoförlerinin yüzde 56'sı akıllı telefon sahibi 

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların günde ortalama 15 saat ve üzeri araç kullanma oranı yüzde 10 iken, ortalama 4-9 saat araç kullanma oranı ise yüzde 45 oldu. Buna göre katılımcıların çoğu, günde 4-9 saat araç kullanıyor. 

Uykum geldiğinde...

Uykuları geldiğinde ilk yaptıklarının ne olduğu konusundaki soruya ise katılımcıların yüzde 45'i "en yakın yerde aracı durdurup uyurum", yüzde 31'i "ilk dinlenme tesisinde durup uyurum", yüzde 14'ü "gideceğim yere kadar devam ederim", yüzde 10'u ise "çay/kahve içip yola devam ederim" cevabını verdi. 

Görüşmeler, etkinliğe katılan hafif ve ağır ticari araç sürücülerinin çoğunlukla araç başında telefon kullanımı konusunda bilinçli olduğunu da gösterdi.  

Soruları yanıtlayan TIR ve kamyon şoförlerinin yüzde 56'sı akıllı telefon sahibi, ancak ticari araç sürücülerinin yalnızca yüzde 18'i araç kullanırken telefonla konuşuyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 10'u gelen telefonlara bakmadığını, yüzde 18'i araç kullanırken telefonla konuştuğunu, yüzde 50'si kulaklık ile konuştuğunu, yüzde 22'si ise sağa çekip konuştuğunu belirtti. 

Akaryakıtta tanıdıktan alım yapılıyor 

Katılımcıların akaryakıt alım tercihleri ile ilgili soruları da içeren araştırmaya göre, hafif ve ağır ticari araç sürücülerinin yüzde 51'i tanıdık istasyonlardan alım yapıyor. 

Aynı soruya verilen cevaplara göre, sürücülerin yüzde 35'i akaryakıtı o an için en yakın olan istasyondan alırken, yüzde 14'ü ise kullandıkları aracın sahibinin tercihlerine göre hareket ediyor. 

İşte en çok tercih edilen kamyon yazısı...

Araştırmaya katılan sürücülerin yüzde 6'sı araçlarında kamyon arka yazısı bulunduğunu da söyledi. Katılımcıların en çok tercih ettiği kamyon yazıları ise "Kamyon çeker 10 ton, gönlüm çeker Paris Hilton", "Gözlerinin hastasıyım yolların ustasıyım", "Dikkatimizi çekmez kimse biz dikkat ederiz işimize gelirse", "Hatalıysam aramızda kalsın" ve "Ağlıyorsun yine hangi mevsimin yağmurusun"dan oluştu. 

Sorulara cevap veren ticari araç sürücülerinin çoğu işleri gereği aileleriyle fazla vakit geçiremiyor. Katılımcıların yüzde 36'sı, bir ay süresince aileleriyle yaklaşık 6 gün geçirebildiklerini söylerken, yüzde 16'sı bir hafta, yüzde 23'ü 10 gün, yüzde 15'i ise yalnızca üç gün aileleriyle bir arada olabildiklerini belirtti.  

Shell yakıt tasarrufu konusunda bilinçlendiriyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz, Shell'in dizel ve benzinli tüm araçlarda yakıt verimliliği sağlayan Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları ile gelişmiş bir tasarruf formülü sunduğunu bildirdi. 

Shell'in yakıt tasarrufu konusunda bilinçlendirme çalışmalarına önem verdiğini aktaran Yılmaz, şirketin dünya çapında 1 milyon sürücüye yakıt tasarrufu sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla "Hedef 1 Milyon" adlı bir kampanya başlattığını anımsattı. 

Yılmaz, "Shell, 100 yılı aşkın süredir sürücülerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda en yüksek kalitede yakıtlar geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. 2013 yılında 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşen yatırım rakamıyla, halihazırda sektöründe Ar-Ge'ye en yüksek yatırım yapan firma konumunda" ifadelerini kullandı. 

Yakıttan tasarruf etmeye yardımcı olmak üzere geliştirilen Shell FuelSave yakıtları, hem dizel hem de benzinli tüm araçlara uygun olan verimlilik artırıcı formülüyle, motorda kurum birikmesini engellemeye yardımcı oluyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir