11 °C

Yeni Mali Müşavirlik sınavı, 27 Kasım'da başlıyor

Sınava ilk kez katılanlar 1 Ekim'e, ikinci ve daha çok katılanlar 12 Kasım'a kadar başvuruda bulunabilecek.

Yeni Mali Müşavirlik sınavı, 27 Kasım'da başlıyor

ANKARA - Yeminli mali müşavirlik (YMM) sınavı, 27 Kasım'da ve 6 Aralık'ta Ankara'da yapılacak. Sınava ilk kez katılanlar 1 Ekim'e, ikinci ve daha çok katılanlar 12 Kasım'a kadar başvuruda bulunabilecek. 

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) Resmi Gazete'nin bugünkü sayısından yayımlanan duyurusuna göre, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile "Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Komisyonlarının Çalışma Usulleri, Sınav Esasları ve Sınav Konuları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre, 2010/2. dönem YMM sınavları Ankara'da, 27 Kasım ve 6 Aralık günlerinde yapılacak.

Sınava ilk kez katılanlar 1 Ekim'e, ikinci ve daha çok katılanlar ise 12 Kasım'a kadar başvuru yapabilecek.

Sınavlara girmek isteyenlerin, TÜRMOB - Temel Eğitim ve Staj Merkezi Başkanlığı'na belirtilen son başvuru tarihinde çalışma saati bitimine kadar başvurmaları gerekiyor.

YMM sınavına gireceklerin, kanundaki genel koşulları taşımaları yanında, en az 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavirlik yapmış olmaları, mesleğin vakar ve onuruna aykırı harekette bulunmamaları, görevini yapmamak veya kusurlu olarak yapmak, yahut da görevinin gerektirdiği sarsıcı harekette bulunmak nedeniyle disiplin cezası almamış olmaları gerekiyor.

YMM sınavında başarılı olamayanlar, sınav sonuçlarının ilan tarihinden itibaren en çok 2 yıl içinde üç sınava daha girebiliyor. Bu sınavlar 100 üzerinden 65 puandan az not alınan konuları kapsıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.