14 °C

Yeşim Tekstil CEO'su Şankaya IAF yönetiminde

Şenol Şankaya, yönetim kurulunda Türkiye'yi temsil edecek 3. Türk sanayici olacak.

Yeşim Tekstil CEO'su Şankaya IAF yönetiminde

BURSA - Nike, Zara ve Gap gibi dünya markalarına üretim yapan Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'nin üst yöneticisi (CEO) Şenol Şankaya, Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu (IAF–International Apparel Federation) Yönetim Kuruluna seçildi.

Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Şankaya, 1976 yılında Amerikalı, Avrupalı ve Japon bir grup hazır giyim sanayicisi tarafından kurulan ve halen dünyanın en büyük federasyonlarından biri olan IAF'ta, daha önceki yıllarda başkanlık yapan Hasan Arat ve Umut Oran'dan sonra yönetim kurulunda Türkiye'yi temsil edecek 3. Türk sanayici olacak.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve aynı zamanda UİB Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevlerini de yürüten Şankaya, 5-7 Ekim tarihlerinde Hong Kong'da yapılacak olan 26. Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu'nun toplantısından itibaren bu görevi iki yıl boyunca yürütecek.

Şankaya, IAF'ın Ekim ayındaki toplantısında Yeşim Tekstil ve Türk hazır giyim sektörünü değerlendireceği bir de konuşma yapacak.

"Rekabet gücümüz için üzerime düşeni yapacağım"

Şenol Şankaya, firma olarak bugüne kadar "Dünya için üretiyoruz" sloganıyla dünya markaları için üretim yaparak, uluslararası arenada Türkiye'yi temsil ettiklerini belirtti. Şankaya, şunları kaydetti: 

"IAF'ta aldığım bu yeni görevle bundan böyle tüm Türk hazır giyim sektörünü temsil etmekten büyük gurur duyuyorum. Türkiye hazır giyimde dünyanın en büyük 3. tedarikçi ülkesi olarak uluslararası arenada tekstil ve hazır giyim alanında karar verici bir noktadadır. Ülkemiz aynı zamanda IAF, ITMF, EURATEX gibi sektörümüzü temsil eden uluslararası organizasyonlarda global bir oyuncu olarak yerini almış bu konuda liderliğe oynayan ülkelerden biridir.

Üretim kapasitesi ve dünyadaki toplam hazır giyim ihracatındaki yüzde 4,1 payı ile önemli bir oyuncu olan Türkiye'yi küresel arenada ve IAF'ta en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefim. Bu doğrultuda toplantılarda edindiğim bilgileri de buradaki meslektaşlarımla paylaşarak Türkiye'nin hazır giyim sektöründeki rekabet gücünü artırmak için üzerime düşenleri yapacağım."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.