10 °C

Yurtiçi piyasa daha dirençli

Küresel satış baskısına karşın, İMKB'de bilanço beklentilerine bağlı şirket bazlı hareketler düşüşü sınırlıyor.

Yurtiçi piyasa daha dirençli

İSTANBUL - Euro Bölgesi'ne yönelik kaygılar devam ederken, bölgedeki sorunların küresel ekonomiye de yansıyabileceği kuşkuları risk algılamasını olumsuz yönde etkiliyor. Çin'de imalat sanayi endeksinin beklentilerin altında kalması, Moody's'in İspanya'nın notunu indirebileceği açıklaması yine piyasaları huzursuz eden gelişmeler olarak sıralanıyor.

Dün ABD borsasının teknik açıdan önemli görülen seviyelerin altına inmesi satışların hızlanmasına yol açtı ve ABD yüzde 1'e yakın düşüşle kapandı. Asya ve ABD ve Avrupa vadeli piyasada da satıcılı görünümün bugün devam ettiği görüldü.

İMKB ise güne 601 puan düşüşle 54.237 puandan başladı. Bu seviyeden toparlanma gösteren endeks 54.887 puana kadar yükseldi. Bileşik Endeks saat 10:25 itibariyle 54.555 (-283) puanda yer alıyor. Çift haneli büyüme verisinin yarattığı iyimser hava ve bilanço beklentilerine bağlı şirket bazlı hareketler satışların dışarıya göre daha sınırlı kalmasında önemli rol oynuyor.

Yurtiçi piyasada dolar ise euro/dolar paritesine bağlı hareketine devam ediyor. Dolar/TL'de en iyi alış/satış 1.5860/1.5890 düzeyinde.

25 Ocak 2012 vadeli gösterge faiz yüzde 8.71 bileşik seviyesine geriledi. Gösterge faiz dün spot piyasada yüzde 8.76 bileşikten kapanmıştı.

***

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.