Zeytinde yüzde 40 kayıp var

Kuraklık, Hatay'da zeytin üretimini vurdu. Suudi Arabistan, ABD, Çin, İran, Kuveyt gibi ülkelere yağı ihraç edilen zeytinin rekoltesinde yüzde 40 kayıp bekleniyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HATAY -- Bazı tarım ürünlerinin zarar görmesine neden olan kuraklık, Hatay'da zeytin rekoltesini de etkiledi. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dönmez,  kentte yetiştirilen savrani, haşabi, halhalı gibi yöreye özgü zeytin türlerinin, aroması ve asit oranı ile öne çıktığını söyledi. 

Hatay'da 23 milyon 418 zeytin ağacının meyve verdiğini, 2 milyon 121'inden meyve alınamadığını aktaran Dönmez, geçen sezon elde edilen zeytinin 37 bin tonunun sofralığa, 87 bin tonunun yağlığa ayrıldığını, elde edilen 21 bin 700 ton zeytinyağının yaklaşık 7 bin tonunun yurt dışına satıldığını belirtti.

Bu yıl kuraklık nedeniyle rekoltenin düşük, fiyatların ise yüksek olduğunu anlatan Dönmez, ağaçların kuraklık nedeniyle çiçeklerini döktüğünü kaydetti.

Kentte üretilen zeytinden elde edilen yağın, Çin, ABD, Romanya, Kanada, Kuveyt, Suudi Arabistan, İran gibi ülkelere ihraç edildiğini bildiren Dönmez, Suudi Arabistan'ın, yüzde 70 ile en çok ihracatın yapıldığı ülke olduğunu vurguladı.

Dönmez, kuraklık nedeniyle rekoltede bu yıl yaklaşık yüzde 40 düşüş yaşanacağını sözlerine ekledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir