14 °C

Bursa’dan Çin’e ihracat atağı

Bursa iş dünyası, bu yılın ilk 5 ayında 41.2 milyon dolar ihracat yaptıkları Çin pazarında büyümeye odaklandı. Otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon gibi sektörlerde ihracatlarını artıran firmalar Çin’deki fuarlara yoğunlaştı

Bursa’dan Çin’e ihracat atağı

ESRA ÖZARFAT-BURSA

Çin’de büyüyen tüketim Bursalı firmaların bu pazara olan ilgisini artırdı. Kentteki firmalar fuarlar yoluyla iş bağlantıları sağlarken, kimi de Çin’e doğrudan yatırım yapıyor. Bursa ve Çin arasındaki ticaret hacmi 800 milyon doları buluyor. 2013 'te Bursa’dan Çin’e 170 milyon dolarlık ihracat, 616 milyon dolar lık da ithalat gerçekleşti. 

Uludağ İhracatçı Birlikleri’ne (UİB) kayıtlı firmalar da Çin pazarından pay almak için çalışmalarını sürdürüyor. İlk 4 ayda UİB kanalıyla Çin’e ihracatını en fazla artıran birlik hazır giyim ve konfeksiyon oldu. Geçen yıl 320 bin dolar olan ihracat rakamı bu yılın ilk 4 ayında 869 bin dolara yükseldi. Çin'e en fazla ihracat yapan sektör ise otomotiv oldu. Otomotivciler 2014'ün ilk 4 ayında Çin’e 6,5 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu yıl aynı dönemde ihracatlarını yüzde 21 oranında artırarak 7,8 milyon dolara yükseltti. Ayrıca ev tekstili de Çin’e yapılan ihracatta önemli bir pay alıyor. İhracatçılar Çin’de düzenlenen fuarlara da milli katılım sağlıyor. Bu yıl Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) 26-28 Ağustos’ta Intertextile Shanghai Home Textiles, 20- 23 Ekim’de ise Intertextile Shanghai Apparel Fabrics fuarlarına milli katılım sağlayacak. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği de 9-12 Aralık'ta Automechanika Şangay fuarına milli katılım sağlayacak. Yaş meyve sebze ihracatçılarının da başta Çin olmak üzere Japonya ve Güney Kore’ye incir ihracatı izni alma çalışmaları devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Bursa’dan geçen yılın ilk 5 ayında Çin’e 53,6 milyon dolarlık ihracat yapılırken, bu yılın ilk 5 ayında bu rakam yüzde 23 düşüşle 41,2 milyon dolara geriledi. 2014 yılında UİB kanalıyla Çin’e toplam 36,8 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Firmaların ihracatında Çin’in payı artıyor

Teknik tekstildeki açığı değerlendirdi 

Taşdelen Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taşdelen, iplik üretimi yaptıkları Polyteks firmasıyla 2005 yılından bu yana ihracat yaptıklarını söyledi. Toplam üretimin yüzde 5’ini Çin’e gönderdiklerini belirten Taşdelen, “Çin, polyester iplik üretiminde müşterilerine genelde basic kalemlerde servis veriyor. Biz üretimimizin çoğunu katma değeri yüksek teknik ipliklerde yapıyoruz. Teknik tekstiller alanında gördüğümüz açıktan dolayı Çin pazarına girdik” dedi.

Döşemelik kumaş ile ihracata başladı 

Vanelli de döşemelik kumaş ile Çin'e ihracata başladı, Firma son yıllarda ağırlıklı olarak Çin’e tül perde ihraç ediyor. Üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden firma, özellikle otel ve ofislerde kullanılan yanmaz kumaşlarda dünya markası olan Trevira iplik üreticisinin Türkiye’deki bir numaralı, dünyada ise Gold member olan ilk 5 üreticisinden biri. 

Türk mobilyasını Çin’e götürdü 

“İnfinite Furniture” konseptiyle sınırsız esneklikte üretim, satış ve ürün modelini hayata geçiren Ndesign, 2013 yılında Çin’e mal satan ve Çin’de bayi açan Türk mobilya markası oldu. Üretimden ihracat payı yüzde 40 olan Ndesign’ın Çin’in yanı sıra Tayvan, Moğolistan, Türkmenistan’da da Ndesign mağazaları bulunuyor. 

Grammer, sürücü koltuğu gönderiyor 

Bursa’da 1986 yılından bu yana üretimini sürdüren Alman Grammer de Çin’e otobüs ve kamyonlar için sürücü koltuğu ve traktörler için de operatör koltuklar ihraç ediyor. Toplam üretimin yaklaşık yüzde 80’ini ihraç eden Grammer Türkiye, Çin’deki üretim tesislerinin ürün gamında bulunmayan koltukları Bursa’dan gönderiyor. 

4 milyon termostat sattı 

Kıraça Holding bünyesindeki Kırpart da Çin pazarında etkinliğini artırmayı hedefl eyen firmalar arasında. 2012 yılının sonunda Çin’de bir iletişim ofisi kuran Kırpart, yıllık ihracatının yüzde 30’unu Çin’e yapıyor. Kırpart, geçen yıl Çin’e yaklaşık 4 milyon adet termostat sattı. Teknik

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap