13 °C

Dış ticaret beklentileri bozuldu

Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı Dış Ticaret Beklenti Anketi ithalat ve ihracatta beklentilerin kötüleştiğini ortaya koydu.

Dış ticaret beklentileri bozuldu

2016 yılının 1. çeyreğinde ihracat beklenti endeksi 7,3 puan, ithalat beklenti endeksi 2,1 puan azaldı.

İhracat Beklenti Endeksi, 2016 yılının 1. çeyreğinde, 2015 yılının 4. çeyreğine göre 7,3 puan azaldı. 2015 yılının 4. çeyreğinde 107,2 olan Endeks, 2016 yılının 1. çeyreğinde 99,9 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığı tarafından üçer aylık dönemler halinde uygulanarak Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında yayınlanan Dış Ticaret Beklenti Anketi (DTBA), dış ticarete yön veren firmaların yakın geçmişe ve mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri ile gelecek döneme yönelik beklentilerini yansıtıyor. Bu hususta gösterge niteliğinde olan endeksler üretilmesini sağlayan endeksin 100’den büyük olması beklentilerin iyimser (artış yönünde) olduğunu, 100’den küçük olması beklentilerin kötümser (azalış yönünde) olduğunu, 100 olması ise firma beklentilerinin nötr olduğunu gösteriyor. 

2016 yılının 1. çeyreğinde, 2015 yılı 4. çeyreğine göre, İhracat Beklenti Endeksine dahil edilen sorulardan gelecek 3 ay için ihracat ve ihracat sipariş beklentilerine ilişkin sorular ile şu anda kayıtlı ihracat siparişi düzeyine ilişkin sorunun Endeksi azalış yönünde etkilediği son 3 aydaki ihracat siparişi düzeyine ilişkin sorunun ise Endeksi artış yönünde etkilediği gözleniyor. 

Bununla birlikte, gelecek 3 aydaki ihracat ve ihracat sipariş beklentileri ile son üç aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda iken şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlarda seyrediyor. Bu etkilerin sonucunda, İhracat Beklenti Endeksi 2016 yılının 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı döneminin 8,6 puan altına geriledi. 

2016 yılının 1. çeyreğinde ithalat beklenti endeksi 97,9 olarak gerçekleşti.

İthalat Beklenti Endeksi, 2016 yılının 1. çeyreğinde, 2015 yılının 4. çeyreğine göre 2,1 puan azaldı. 2015 yılının 4. çeyreğinde 100 olan Endeks, 2016 yılının 1. çeyreğinde 97,9 seviyesinde gerçekleşti.

2016 yılının 1. çeyreğinde, 2015 yılı 4. çeyreğine göre, İthalat Beklenti Endeksini oluşturan sorulardan gelecek 3 aydaki birim ithalat fiyatı beklentileri ile son üç aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların Endeksi azalış yönünde etkilediği  gelecek 3 aydaki ithalat beklentileri ve mevcut durumdaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların ise Endeksi artış yönünde etkilediği gözleniyor. Öte yandan, gelecek 3 aydaki ithalat ve birim ithalat fiyatı beklentileri ile mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda iken  son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksi bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanda seyrediyor. Bu etkilerin sonucunda, İthalat Beklenti Endeksi 2016 yılının 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı döneminin 6,3 puan altına geriledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.