16 °C

Doğal taşta gelirler arttı

Doğal taş sektöründeki ihracat miktarı bir önceki yıla göre gerilese de elde edilen gelir, 1 milyar doları aştı

Doğal taşta gelirler arttı

İZMİR  - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlene bilgiye göre, doğal taş ihracatındaki artış, pazardaki daralmaya rağmen bu yılın ilk 6 ayında sürdü. 

Türkiye maden ihracatında en büyük paya sahip olan doğal taş sektörü, yılın ilk 6 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, ihraç edilen miktar bazında düşüşe rağmen gelir bazında yüzde 6.2'lık artışla ihracat gelirini 1 milyar doların üzerine taşıdı. 

Geçen yıl ocak-haziran döneminde 4 milyon 8 bin 665 ton doğal taş satışıyla 1 milyar 38 bin 216 bin 673 dolar tutarında ihracat gerçekleştiren sektör, bu yıl aynı dönemde ihraç edilen ürün miktarı 3 milyon 798 bin 68 tona gerilese de ihracat rakamını geçen yıla oranla yüzde 6.2 artışla 1 milyar 102 milyon 848 bin 972 dolara taşımayı başardı.  

En fazla ihracat Çin'e yapıldı  

Yılın ilk 6 ayında 161 ülke ve 9 serbest bölgeye ihracat yapan sektörün, bu dönemde en fazla ihracat yaptığı ülke, önceki yıl olduğu gibi Çin oldu. Çin'in, yüzde 39.54'lük payla en büyük pazar olarak koruduğu doğal taş ihracatında, en fazla ihracat yapılan diğer ülkeler sırasıyla ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Fransa oldu.  

Doğal taş ihracatında en fazla paya sahip 5 ülke içinde, Çin'e yılın ilk 6 ayında yapılan ihracat binde 5 oranında gerilerken, aynı dönemde Fransa'ya yapılan ihracatta yüzde 25.5, ABD'ye yapılan ihracatta 13.7, Suudi Arabistan'a yapılan ihracatta yüzde 11.2, Irak'a yapılan iharacatta da yüzde 6'lık artış yakalandı.  

Afrika pazarında büyüme  

Sektör, yılın ilk 6 ayında en fazla pazar büyümesini oransal olarak Afrika ülkelerinde elde etti. Afrika ülkelerinden Etiyopya'daki pazarını yılın ilk ayında geçen yılın aynı dönemine göre 40 kattan fazla artıran sektör, aynı şekilde ihracatını Afrika pazarlarından Senegal'de 25 kat, Uganda'da 20 kat, Kongo'da 11.5 kat artırmayı başardı.  

Geçen yılın ilk 6 ayında küçük çaplı ihracat yapılan 18 ülkeye bu dönemde hiç ihracat gerçekleştiremeyen sektör, buna karşılık 19 yeni pazara ürünlerini ihraç etti.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.