10 °C

Hazır giyimde ihracat, 3 milyar doları aştı

Türkiye'nin yılın ilk iki ayındaki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, 3 milyar doların üzerine çıktı

Hazır giyimde ihracat, 3 milyar doları aştı

KOCAELİ - Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yılın ilk iki ayındaki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artarak 3 milyar doların üzerine çıktı. 

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yılın ocak-şubat döneminde 2 milyar 782 milyon 124 bin dolar olan sektör ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 10,7 artarak 3 milyar 78 milyon 694 bin dolara ulaştı.  

Bu dönemde, 178 ülkeye dış satım gerçekleştiren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, yılın ilk iki ayında Türkiye genel ihracatının yüzde 12,5'ini, sanayi ihracatının ise yüzde 15,7'sini oluşturdu.  

Sektörün 3 temel ürün grubundaki ihracat rakamlarına bakıldığında, en fazla ihracat 1 milyar 608 milyon dolarla örme giyim eşyaları ve aksesuarlarında gerçekleştirilirken, dokuma giyim eşyaları ve aksesuarlarında 1 milyar 52 milyon dolar, diğer hazır eşyalar ve ev tekstilinde ise 390 milyon dolarlık dış satım yapıldı.

İhracatın yüzde 76'sı AB'ye

Türkiye'nin söz konusu dönemdeki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 76,6'sı Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkeye gerçekleştirildi. 

Almanya, İngiltere ve İspanya, yılın ilk iki ayında Türkiye'nin en fazla hazır giyim ve konfeksiyon ürünü sattığı ülkeler oldu. 

Ocak-şubat döneminde sektör ihracatında ilk sırada yer alan Almanya'ya 694,1 milyon dolarlık dış satım yapıldı. Bu ülkeyi 347,3 milyon dolarla İngiltere, 240 milyon dolarla İspanya, 216,2 milyon dolarla Fransa, 188,1 milyon dolarla Hollanda takip etti.  

İstanbul, 2 milyar 239 milyon dolarla sektörün ocak-şubat dönemindeki ihracatının yüzde 72'sini gerçekleştirdi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.