6 °C

TİM ihracatçılara destek için "masa" kurdu

Türkiye İhracatçılar Meclisi ihracatçılara hedef pazarlar ve sektör sorunları ile ilgili yeni bir destek başlatıyor.

TİM ihracatçılara destek için masa kurdu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 5 Haziran 2017 Pazartesi ihracatçılara hedef pazarlar ve sektör sorunları ile ilgili yeni bir destek başlatıyor.

Buna göre ülke ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubu, ihracatçıların sorularına hızlı bir şekilde cevap verecek. Ülke masaları ihracatçıların taleplerini en geç 3 iş gününde cevaplandıracak. Sektör masaları ise soruları gerektiğinde ilgili bakanlıklara iletecek.

TİM'den yapılan açıklamaya göre Başkan Mehmet Büyükekşi, ülke masaları ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubunun ihracatçıların sorularına hızlı bir biçimde cevap vereceğini kaydetti.

Uygulamanın 5 Haziran 2017 Pazartesi yürürlüğe gireceğini aktaran Büyükekşi, ülke masaları ile ihracatçıların girmeyi planladıkları pazarlar hakkında bilgi edinebileceğini, belirledikleri ülkelerin hangi sektör ve ürünlerde ihracat potansiyeline sahip olduğunu öğrenebileceğini ve o ülkede iş yapma kolaylığı ile ilgili bilgilendirileceğini dile getirdi.

Büyükekşi, bunlara ilaveten, potansiyel ülkeler ile ilgili genel bilgilere ve son açıklanan istatistiki verilere de erişebileceğine işaret ederek, "Gerektiğinde, ülke masaları aracılığı ile söz konusu ülkedeki büyükelçilik, ticaret müşavirliği ile iletişim kurabilecek." ifadelerini kullandı.

Ülke masalarının aynı zamanda firmaları ihraç ettikleri ürün yelpazesine göre, yine TİM tarafından gerçekleştirilecek heyetlerden hangilerine katılmaları gerektiği konusunda yönlendireceğini aktaran Büyükekşi, "İhracatçılarımızın yapmaları gereken tek şey, ülke masaları ile iletişime geçmek. Arkadaşlarımız, kendilerine telefon ya da e-posta yoluyla ulaşan ihracatçılarımızın talep ettiği bilgileri en geç 3 iş günü içinde cevaplayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, konuya ilişkin şunları da kaydetti:

"Sektör masaları, bütün sektörlerde faaliyet gösteren 67 bin ihracatçının kendi sektörleri ile ilgili sorun ve taleplerini toplayacak. Gelen sorun ve taleplerin bir kısmı TİM tarafından cevaplandırılacak. Bununla birlikte TİM, bu talep ve sorunları ilgili bakanlık ve kurumlara iletecek, akabinde firmalara hızlı bir şekilde geri dönüş yapacak. 2017 yılını Ekonomi Bakanlığımız ile birlikte ihracatta atılım yılı ilan ettik. İlk beş ayda ihracatımız yüzde 10 artış gösterdi. Bütün sektörlerimizin sorunlarını daha hızlı çözerek ihracatımızı daha da yukarı çekmeyi amaçlıyor. Ülke masaları ile ihracatçılarımızın yeni pazarlara girmelerini kolaylaştırmayı umuyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.