11 °C

TİM'den ihracatçılara uyarı: Yüksek kurlardan maliyet yapmayın

İhracatçıları kendilerini koruma altına alma çağrısı yapan TİM Başkanı Büyükekşi, "Bizim rekabet edebilmemiz için dolar kurunun 3,50 lira olması lazım" dedi.

TİM'den ihracatçılara uyarı: Yüksek kurlardan maliyet yapmayın

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dolar kurunda oynaklığın çok olduğunu, rekabet için istikrarlı olması gerektiğini vurgulayarak, "İhracatçılarımızın yüzde 5-7 arası bir kar marjı var, bu seviyelerde maliyet yapıp, daha düşük seviyelerde dövizleri gelince zarar görüyorlar. Onun için ben şu anda bile ihracatçılarımızı, tekrar kendilerini koruma altına almaya davet ediyorum." dedi.

Büyükekşi yaptığı açıklamada, döviz kurlarındaki artış ve düşüş konusunda yaklaşımlarının yıllardır aynı olduğunu söyledi.

Kurlardaki oynaklığa dikkati çeken Büyükekşi, "Biz ilk günden beri aynı şeyi söyledik; 10 yıl önce de 5 yıl önce de bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Biz yüksek kur hiçbir zaman öngörmedik. Rekabet edebileceğimiz bir kuru istedik." diye konuştu.

Büyükekşi, yüksek kurların ihracat için de ülke ekonomisi için de fayda sağlamadığını, böyle bir şeyi arzu etmediklerini dile getirerek, "Bunu geçmişte de yaşadık. Dolar 1,70'lerden güven ve istikrarla birlikte 1,50, 1,30'lara kadar geriledi. Burada da ihracatçılarımızı dikkatli olmaya çağırdık. 'Bu seviyelerden maliyet yapıp, mal satarsanız zarar edebilirsiniz çünkü çok volatilite var. Bu volatilite size zarar verebilir. Kendinizi koruma altına alın.' dedik." ifadelerini kullandı.

'Koruma altına almaya davet ediyorum'

Bugün yaşananların da aynı olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, şunları kaydetti:

"İşte onu yaşıyoruz şu anda. 3,90'lardan 3,60'lara indi hatta geçen hafta sonu 3,60'ların altını test etti. O yüzden, bizim rekabet edebilmemiz için dolar kurunun 3,50 lira olması lazım. İki hafta önce anket açıkladık. Üç aylık eğilim anketi, orada ihracatçılara sorduğumuzda 'Dolar kuru 3,43 olursa biz rekabet edebiliriz.' diyorlar. O yüzden yüksek kurun, Türkiye'nin mali politikaları, ekonomimiz açısından bize bir faydası yok. Rekabet edebileceğimiz ve istikrarlı bir kur olması son derece önemli. İhracatçılarımızın yüzde 5-7 arası bir kar marjları var, bu seviyelerde maliyet yapıp daha düşük seviyelerde dövizleri gelince burada zarar görüyorlar. Onun için ben şu anda bile ihracatçılarımızı tekrar kendilerini koruma altına almaya davet ediyorum."

Büyükekşi, döviz kurlarının daha da düşüş eğiliminde olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.