'BAĞ-KUR emeklisi açlık sınırında maaş alıyor'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarının çok yetersiz olduğunu ve iyileştirme yapılması gerektiğini dile getirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, BAĞ-KUR emeklisi esnafın beklentisinin, Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin kaldırılması ve aylıklarında iyileştirme yapılması olduğunu belirtti. 

Palandöken, yazılı açıklamasında, sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmalara göre 4 kişilik ailenin açlık sınırının bin 121 lira ile bin 149 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 333 lira ile 3 bin 743 lira arasında değiştiğini ifade etti.  

Emeklilerin yüzde 80'inin açlık sınırının altında aylık aldığını, memur ve diğer emekliler arasındaki farkın arttığını savunan Palandöken, şunları kaydetti: 

"Emeklilerimiz mutlu değiller. Üç kişi bir şemsiye altındayız ama ikisi ıslanıyor. BAĞ-KUR ve işçi emeklilerinin aylıkları gittikçe eriyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ile asgari ücretli çalışanlar, 6 aylık dönem için zam aldılar. Buna karşılık memur ve memur emeklilerine 2014 zammının tümü bir defada ocak ayında verildi. Bu da yaklaşık 15 milyon işçi, esnaf ve çiftçi emeklisiyle asgari ücretlinin, 4,6 milyon memur ve memur emeklisine göre daha düşük miktarda zam almasına neden oldu. 

Yılbaşından beri yapılan zamlara göre emekliler arasında 7,8 kata varan fark oluştu. Ocak ayından itibaren en düşük memur emekli aylığına yüzde 12,7 artışla 148 lira zam yapılırken, en düşük işçi emekli aylığı yüzde 3,27 artış ve 31 lira zamla yetindi. Böylece en düşük memur emekli aylığıyla işçi emekli aylığı arasında 4,7 kat fark oluştu. Bu fark çiftçi emeklileri aleyhine 7,8 kat, esnaf emeklileri aleyhine de 5,92 kata kadar çıktı." 

BAĞ-KUR emeklisi esnaf ve çiftçi aylıklarının yetersiz olduğunu belirten Palandöken, "BAĞ-KUR emeklisi geçinemiyor. Açlık sınırında aylık alıyor. Emekli olup da çalışmaya devam ederse yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemek zorunda kalıyor. Esnaf emeklisinin beklentisi, destek priminin kaldırılması ve aylıklarında iyileştirme yapılmasıdır" ifadelerini kullandı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir