18 °C

'İşsizliğin ilacı esnafa sahip çıkmakta'

İşsizliğin düşürülmesi için işyeri sayısının artırılması gerektiğini söyleyen TESK Başkanı Palandöken, emekli maaşlarındaki kesilen destek primlerinin kaldırılmasını istedi

'İşsizliğin ilacı esnafa sahip çıkmakta'

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yüzde 9,1 açıklanan işsizliğin düşürülmesi için işyeri sayısının artırılması gerektiğini söyleyerek, “Esnaf işletmelerinin kuruluş ve faaliyetlerinde bürokrasi azaltılmalı, özellikle küçük işletmeler üzerindeki vergi yükleri düşürülmeli, esnafın finansman ihtiyaçları öncelikle karşılanmalı ve AR-GE faaliyetleri desteklenmelidir” dedi.

“14 milyon çalışanın yarısına esnaf iş veriyor"

Esnaf ve Sanatkarların SGK'da temsil edilmesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Palandöken, “2 milyona yakın esnaf ve sanatkârımızın yanında 6 milyon 125 bin kişi istihdam edilmektedir. Yani sigortalı çalışan 14 milyon kişinin yarısına yakını esnaf ve sanatkârımızın yanında çalışmaktadır. Gündeme çok gelen KİT’lerde bile çalışan sayısı 125 bin kişidir. Görüldüğü gibi, bizler istihdama elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı Kurumları Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanarak sosyal güvenlik alanında büyük adım atılmıştır. Ancak, ekonominin ve istihdamın yani çalışma hayatımızın varlığını sürdürebilmesi için 4a'lı işçiye tanınan haklar 4b'li çalışan işverenlere de tanınarak eşitsizlik ortadan kaldırılmalıdır. SGK'nın bir çatı altında toplanmasından itibaren bir norm ve standart birliğinin sağlanacağından bahsedilse de, uygulamada durum böyle değil.  Çünkü 4b'li esnaf ve sanatkârın emekli olabilmesi için 9 bin gün prim şartı aranırken, 4a'lı çalışan işçilerde 7 bin 200 gün prim yeterli oluyor. Esnaf hem kendinin hem de yanında çalıştırdığı işçinin sigortasını ödemektedir. Sigortalı çalışanların primlerinin işverenlerce, kamu çalışanlarınınkinin ise devletçe ödendiği düşünüldüğünde esnaf ve sanatkârımız açısından bir adaletsizlik olduğu açıktır” dedi.

“Emekli maaşlarındaki kesilen destek primleri kaldırılmalı"

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkârların emekli aylıklarından yüzde 15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesildiğini hatırlatan Bendevi Palandöken, “'İşsizlere iş imkânı sağlayan esnaf ve sanatkârımız ödüllendirileceği yerde cezalandırılıyor. Birçok esnaf ve sanatkar emekli maaşlarının yetersizliği nedeniyle emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. Bugün, emekli olan bir memurun en düşük aylığı 1308 TL, işçinin en düşük aylığı bin 47 lira iken BAĞ-KUR’dan emekli olan bir kişinin aylığı 813 liradır. Yine, esnaf ve sanatkârımıza ayakta tedavilerde ve hastalık sebebiyle iş göremezlik halinde geçici iş göremezlik ödeneği verilmesini istiyoruz. Çünkü 4a'lı sigortalı çalışanlara bu hak veriliyor” diye konuştu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap