'Mobilyada yüzde 18'lik KDV kalkmalı'

MASKO’nun başkan adaylarından Aktaş, mobilya sektöründe alınan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesinin kayıt altıların artarak ülke istihdamına katkı sağlayacağını söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Dayanıklı Tüketim ve Mobilya Sektör Kurulu eski Başkanı Mustafa Aktaş, mobilya sektöründe alınan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi halinde kayıt altıların artarak ülke istihdamına ciddi katkılar sağlanacağını belirtti. 

"Sektörün en büyük sorunlarından biri kayıt dışılık" 

16 Nisan 2014 tarihinde seçimlere gidecek olan MASKO’nun başkan adaylarından Mustafa Aktaş, sektörün en büyük sorunlarından birinin kayıt dışılık olduğunu vurguladı. Kayıt dışılığın engellenmesinin yolunun KDV oranlarının düşürülmesinden geçtiğini belirten Aktaş, bu konuda şunları kaydetti: 

“Bir koltuk üreticisi kumaşı yüzde 8'le alıyor, nihai halde yüzde 18'le faturalandırıyor. Burada ciddi bir sıkıntı oluyor. Sektörün başta gelen en büyük sıkıntısı bu. Sektörün büyümesin engellediği gibi, kayıt dışılığı da artırıyor. Kayıt dışı olduğunuz zaman da tek şube olarak kalıyorsunuz. Şube sayısını artırdığınızda ise kontrol edemiyorsunuz ve büyüyemiyorsunuz. İşte bu da sektöre ve Türk ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e düşerse kayıt altına giren firmaların sayısı artar. Bu da daha fazla istihdam, daha fazla markalaşma ve büyüme anlamına gelir." Aktaş ayrıca, Türkiye’nin şu anda dünyada 400 milyar dolar olan mobilya pazarının yüzde birine hitap ettiğini, yüzde 92 iç piyasadan yerli imkanlarla, yerli malzemelerle üretim yapan sektörün, gerekli teşviklerin verilmesi halinde Türkiye’nin dünya piyasasında önemli aktörlerinden biri olacağını söyledi. 

"Üst birlik kuracağız"

MASKO Başkanlığını almaları durumunda öncelikle MASKO’nun cirosunu iki yıl içinde yüzde 50 arttıracaklarını söyleyen Aktaş ayrıca sektörün sorunlarını daha iyi duyurabilmek ve Türkiye’nin bu alanda adını Dünya’ya açabilmek için mobilya bölgelerinin Türkiye’de yoğun olduğu bölgeleri biraraya getirerek bir üst birlik kurmayı hedeflediklerini belirtti ve “sektör bu sayede daha güçlü olacak ve sesini daha çok duyurabilecek” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir