'Perakendede "indirim sezonu" düzene girmeli'

TESK Başkanı Palandöken, perakende piyasasında indirim sezonu zamanlarının bir türlü düzene girmediğini belirterek; "Hem sektörün içinde haksız rekabet oluşuyor hem de tüketicide güven kaybına yol açıyor" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, perakende piyasasında indirim sezonu zamanlarının düzene girmemesini eleştirdi. "Düzensizlik karmaşa yaratıyor. Tüketicinin güveni zedeleniyor." diyen Palandöken, "Sezon sonu indirim yapılması gerekirken şimdi vitrinlerde görüyoruz; 'Sezon ortası yüzde 50 indirim başladı' diye. Hem sektörün içinde haksız rekabet oluşuyor hem de tüketicide güven kaybına yol açıyor" ifadelerini kullandı.

"Zamansız yapılan indirimlerin çoğu kandırmaca"

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, perakende piyasasında belli dönem için üretilmiş ürünlerin satış döneminin sonuna yaklaşıldığında mallar elde kalmasın diye indirim yapılması gerektiğini vurgulayarak, “İndirim sezonu tarihleri olarak kış için 14 Ocak - 1 Mart, yaz sezonu için 15 Temmuz - 1 Eylül zaten kabul görmüştür. Bu tarihlerde yapılan indirimli satışlarda zaten kalan malların bitirilmesi için yeterlidir. Normal sezonda fiyatları yüksek bulup indirim günlerini bekleyen müşteri içinde düşük fiyattan alışveriş olanağı sağlanmaktadır. Zamansız yapılan indirimlerin çoğunun bir kandırmaca olduğu da bilinmektedir. 

Vatandaşları uyardı

Tuzak ürünlerle içeriye çekilen müşterinin asıl almak istediği ürünlerde aslında indirim yapılmadığı görülmektedir. Vatandaşımızın da ürün etiketlerini iyi inceleyerek eski fiyatı neymiş, ne kadar indirim yapılmış anlamaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Tasfiye satışına iki ay

Ticari işletmenin tasfiyesi ya da işyeri değişikliği gibi nedenlerle indirimli Tasfiye Satışları yapıldığını ifade eden Palandöken, “İndirimli satışlara ilişkin ticari reklam ve ilanlarda indirim döneminin başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesi lazım. Tasfiye nedeniyle vitrinlerinde indirim yapıldığına dair yazıların bir yıl kaldığını görüyoruz. Bu durum tüketicinin yanıltılmasına yol açmaktadır. Tasfiye nedeniyle satış izni alınmasından itibaren 6 ay içerisinde indirimli satışların başlayarak 2 ay ile sınırlı bir dönemde indirimli satışların yapılması doğru olur.

"Süresi ve indirim oranları belli olduğunda vatandaş ucuz şekilde alışverişini yapıyor"

Büyük indirim dönemleri önceden belli olan Amerika gibi ülkelere birçok ülkeden olduğu gibi ülkemizden de alışveriş turları düzenleniyor. Süresi ve indirim oranları belli olduğu zaman da vatandaş gönül rahatlığı ile ucuz bir şekilde alışverişini yapıyor. Esnaf kazandığı gibi ülke de kazanıyor” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir