11 °C

'Vatandaş aldığı LPG'ye dikkat etmeli'

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Son günlerde yaşanan üzücü olayların nedeni, vatandaşların güvenli olmayan akaryakıtlara yönelmesidir" açıklamasında bulundu

'Vatandaş aldığı LPG'ye dikkat etmeli'

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönemde bazı tüketicilerin yüksek fiyatlar nedeniyle güvenli olmayan akaryakıtlara yöneldiğini belirterek, denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini ifade etti. 

Palandöken, yazılı açıklamasında, motorin ve benzin fiyatlarının yüksekliği nedeniyle bazı tüketicilerin maliyetleri düşürmek için çeşitli formüller araştırdığını belirtti. 

Vatandaşların kaçak akaryakıt ve 10 numara yağ gibi tehlikeli yollara başvurduğunu ifade eden Palandöken, şunları kaydetti: 

"Son günlerde yaşanan üzücü olayların nedeni, vatandaşların güvenli olmayan akaryakıtlara yönelmesidir. Maliyetleri azaltmaya çalışan tüketici son dönemde benzinli araçlarını litresi 2 lira 75 kuruş olan LPG'ye çevirerek ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyor. Bu da bir çok araçta hasar meydana getiriyor. Oto gazın hacmini hava sıcaklığına göre düzenleyen ATC?cihazının devre dışı bırakılarak vatandaşa eksik gaz verildiği ortaya çıktı. Bu şekilde alınan LPG'den yüzde 6 oranında kayıp oluyor. Bunun önüne geçilmesi için akaryakıtta denetimler sıklaştırılmalı, vatandaş aldığı LPG'ye dikkat etmelidir." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.