18 °C

BTSO, 5 bin 500 iş insanını buluşturdu

BTSO öncülüğünde düzenlenen geniş katılımlı yurt dışı programları ile yaklaşık 5 bin 500 iş insanı bir araya getirildi.

BTSO, 5 bin 500 iş insanını buluşturdu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Küresel Fuar Acentesi ile Brezilya’dan Rusya’ya Japonya’dan İngiltere’ye kadar 145’e yakın yurt dışı programıyla yaklaşık 5 bin 500 iş insanını buluşturduklarını belirterek, “Yüzde 40’ı ilk defa pasaport alan üyelerimiz yurt dışında yeni işbirliklerinin temellerini attı” dedi.

Bursa iş dünyası, Küresel Fuar Acentesi ile AB ülkeleri ve yakın coğrafyanın yanısıra binlerce kilometre uzaklıktaki stratejik ülkelere de çıkarma yapıyor.

ABD’den Japonya’ya Almanya’dan Brezilya’ya İngiltere’den Güney Afrika’ya kadar farklı coğrafyalarda üyelerine gerçekleştirilen fuarlar ve B2B görüşmeleriyle yeni ufuklar kazandırdıklarını belirten Başkan Burkay, yurt dışı programlarının Bursalı firmaların dış ticaret hacmini artırdığını söyledi. Başkan Burkay, iş dünyasının Küresel Fuar Acentesi ve Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (UR-GE) Projesi kapsamında düzenlenen yurt dışı programlarına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. BTSO, Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB destekleriyle düzenlenen 145’e yakın iş gezisine 5 bin 500’e yakın iş dünyası temsilcisinin katıldığını kaydeden Burkay, “BTSO liderliğinde hayata geçen yurt dışı programlarına katılanların yüzde 40’ı ilk defa pasaport çıkarttı. Fuar ve ikili iş görüşmelerine katılan birçok üyemiz de ilk defa ihracat yapma imkanı yakalarken, bazı firmalarımız da farklı pazarlara açılma fırsatı yakaladı” diye konuştu.

İlk 3 ayda 10 fuar, 450 katılımcı

Başkan Burkay, BTSO öncülüğünde düzenlenen geniş katılımlı yurt dışı programlarının Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağladığını söyledi. 2018 yılında yurt dışı programlarının tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Burkay şunları söyledi: “Bu yıl KFA’nın fuar takviminde, 40’a yakın organizazyon var. Ayrıca KFA ve Ur-Ge Projesi kapsamında Almanya’dan Dubai’ye, Japonya’dan İtalya’ya, Fransa’dan Tayland’a kadar birçok ülkedeki fuarları listemize aldık. 2018 yılının ilk 3 ayında Küresel Fuar Acentesi ve Ur-Ge projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz 10 ayrı yurt dışı gezisine yaklaşık 450 üyemiz katıldı. Makine, tekstil, gıda, kimya başta olmak üzere birçok sektöre hitap edecek yurt dışı programlarımız, üyelerimizin ihracatçı kimliğini güçlendirmeye devam edecek.” BTSO projeleriyle iş dünyası temsilcilerinin sektörlerindeki gelişmeleri ve küresel rakiplerini daha iyi tanıdığını kaydeden Burkay, “BTSO olarak Bursa Büyürse Türkiye Büyür vizyonu ile yola çıktık. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerin de katkısıyla kentimize 920 yeni ihracatçı kazandırdık. Her 8 üyemizden birisi BTSO’nun destekleriyle yurt dışında işbirliği imkanlarını araştırdı” şeklinde konuştu. Küresel Fuar Acentesi Projesi çerçevesinde BTSO tarafından düzenlenen iş gezilerine KOSGEB ve BTSO önemli destekler sağlıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap