21 °C

Emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi talebi

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Bankalar, emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermeli" dedi

Emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi talebi

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emekli olmak isteyen esnafın prim borcunu ödemek için kredi aradığını belirterek, prim yapılandırması yapacaklara bankaların düşük faizli kredi vermesi gerektiğini ifade etti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, 6552 sayılı iş kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapan yasanın kabul edilmesiyle, 20 milyon kişinin borçlarını yapılandırabileceğini bildirdi.

Yaklaşık 20 milyon vatandaşı ilgilendiren Torba Yasa'nın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Palandöken, "Sıra 100 milyar lira civarında yapılanacak borcun ödenmesine geldi. İnsanların büyük çoğunluğunun borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek durumu yok. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile protokol yapacak banka ya da bankalara çok önemli görev düşüyor. Emekli olmak isteyen esnaf prim borçlarını ödemek için kredi arıyor. Bankalar, emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermeli" değerlendirmesinde bulundu.

"SGK'ya talep yazısı gönderdik"

Yasa ile prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan esnaf ve sanatkara emeklilik imkanı sağlandığına değinen Palandöken, 2011 yılındaki 6011 sayılı yasadan 5 bin 677 kişinin prim borcunu peşin ödeyerek, 61 bin 571 kişinin de Ziraat Bankası'ndan kredi kullanarak emeklilik hakkı kazandığını kaydetti. Bu kapsamda Bağ-Kur'lunun emekli olabilmesi için SGK'ya uygun görülecek banka ya da bankalarla protokol yapılması için talep yazısı gönderdiklerini belirten Palandöken, buradan cevap beklediklerini ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap