TESK, esnaf için yeni düzenleme istiyor

TESK Genel Başkanı Palandöken, "BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olabilmeleri için 4 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıtlarının esas alınmasını sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılması büyük bir ihtiyaç" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış esnaf ve sanatkarların emekli olabilmeleri için 4 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıt tarihlerinin esas alınmasını sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılması büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. 

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, vergi kaydı bulunduğu ve sigortalı olma niteliğini taşıdığı halde 4 Ekim 2000 tarihinden önce BAĞ-KUR'a kayıt ve tescilini yaptırmamış olan esnaf ve sanatkarların, sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin söz konusu tarihten başlatılması nedeniyle emeklilikle ilgili ciddi sorun yaşadıklarını belirtti. 

Esnaf ve sanatkarların konuya ilişkin yaşadığı sıkıntının uzun zamandır devam ettiğine dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti: 

"Daha önce, 20 Nisan 1982-4 Ekim 2000 tarihleri arasında vergi kaydı olduğunu belgeleyen esnafımıza verilen şansın bir kereye mahsus olmak üzere esnaf ve sanatkarlarımıza yeniden verilmesi çok önemlidir. Sigortalılık için aranan şartlar dikkate alınmak suretiyle, BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olabilmeleri için 4 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıt tarihlerinin esas alınmasını sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılması büyük bir ihtiyaç. Bugün, yaklaşık 30 yıldır esnaflık faaliyetiyle uğraşmasına rağmen halen emekli olamayan, emeklilik tarihi uzayan çok sayıda iştirakçi var. Yargının konuya ilişkin değişen görüşleri olmakla birlikte, sorun halen net olarak çözüme kavuşmadı." 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir