TESK'ten Kapalıçarşı tepkisi: Bir kültür yok olacak

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Kapalıçarşı'nın Sandal Bedesteni'ndeki 80 dükkanın tahliye edilmesiyle bir kültür yok olacak" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kapalıçarşı'nın Sandal Bedesteni'ndeki 80 dükkanın tahliye edilmesiyle ilgili sorunun anlaşmayla çözülmesi gerektiğini belirtti. 

Palandöken, yazılı açıklamasında, Kapalıçarşı'daki 80 dükkanın tahliye edilmesiyle bir kültürün yok olacağını söyledi.

Turizm sezonunun başlamasına kısa bir süre kala 600 yılı aşkın tarihi bir çarşının boşaltılarak esnafın sokağa atılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Palandöken, şunları kaydetti: 

"Bu çarşıda halı, turistik eşya, çanta, takı ve giysi satılan dükkanlar bulunuyor. Geçen yıl en çok ziyaret edilen çarşının tam turizm sezonu başlarken tahliye edilerek, esnafın dükkanlarından çıkarılması kabul edilemez. 500 kişinin istihdam edildiği çarşıdaki bu sorunun anlaşmayla çözülmesi için yetkililerimize çağrıda bulunuyorum. Burada esnaflık kültürü devam etmeli." 

Polis müdahale etti

Kapalıçarşı’daki Sandal Bedesteni’nde, dükkanlarını boşaltması için tebligat gönderilmesinin ardından dün sabah bedestenin 4 kapısını içeriden kilitleyip eylem başlatan esnaf, gün boyunca yetkililer ile sürdürülen ikna çabaları sonuçsuz kalınca, saat 23.30 sıralarında polis müdahalesi ile gözaltına alındı.

Yetkiler ile esnaf arasında gün boyu süren ikna çalışmalarına rağmen, dükkanlarından ayrılmamak konusunda kararlı olan esnafın bedesteni boşaltmaması üzerine, saat 23.30 sıralarında çok sayıda çevik kuvvet ekibi bedestenin bulunduğu Kapalıçarşı’ya girdi.

Bu sırada olay yerine çağrılan itfaiye aracı da Kapalıçarşı’nın Nuriosmaniye Kapısı’na yanaştırıldı. Polisin, bedestenin kilit vurulan kapılarını açmak için itfaiyeden destek aldığı öğrenildi. Tedbir amaçlı olay yerine gelen Özel Harekat polislerinin de ellerindeki kalkan ve uzun namlulu silahlarla Kapalıçarşı’ya girdiği görüldü. Kısa bir süre içerisinde bedestene giren polislerin, içeride bulunan 20 esnafı gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltındaki esnaf, çarşının giriş kapısına yanaştırılan çevik kuvvet otobüslerine bindirildi.

Otobüslerin çıktığı sırada çevrede toplanan bazı esnaf yakınları, alkış tutarak yaşanan olayı protesto etti. Çevik kuvvet ekipleri, gözaltına alınan kişilerin bulunduğu otobüs ile alkış tutan esnaf arasında etten duvar ördü. Gözaltındaki esnaf, Beyazıt Polis Merkezi’ne götürüldü.

Bu konularda ilginizi çekebilir