9 °C

TİM'in İhracatçı Eğilim Anketi açıklandı

TİM'in İhracatçı Eğilim Anketi'ne göre, ABD, Rusya, İran ve Almanya ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında öne çıktı. Rusya ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer aldı

TİM'in İhracatçı Eğilim Anketi açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), 2016'nın üçüncü çeyrek gerçekleştirmeleri ile dördüncü çeyrek beklentilerini içeren ve 414 firmanın katıldığı İhracatçı Eğilim Anketi sonuçları açıklandı.

Ankete göre, ihracatçıların ilk kez girmeyi hedeflediği pazarlar arasında ABD yüzde 15 oranıyla ilk sırada yer aldı.

ABD’yi, yüzde 13,3'le Rusya, yüzde 11,4'le İran, yüzde 10,6'yla Almanya ve yüzde 9,9'la Çin takip etti. Karşılıklı olarak atılan olumlu adımlar sonucunda Rusya, ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Geçtiğimiz çeyrekte de hedef pazarlar listesinde ilk sıralarda yer alan Rusya, bu çeyrekte payını daha da artırdı.

Ankette 2016’nın dördüncü çeyreğinde ihracatçı firmaların, yurt içi yatırımlarının yüzde 24,9’unu modernizasyon, yüzde 21’ini kapasite artırımı, yüzde 18,6’sını ise Ar-Ge ve inovasyon alanında planlama yaparak yüksek katma değerli ürünlere yöneldiği vurgulandı.

Yılın üçüncü çeyreğinde yeni pazarlara girdiğini belirten firmaların oranı bir önceki çeyrekle benzer seyirde gerçekleşerek yüzde 34,8 seviyesinde oldu. Mevcut pazarını tamamen kaybeden ihracatçı oranı yüzde 13,8 gibi düşük bir seviyede gerçekleşirken, ihracatçıların yüzde 51'i ise mevcut pazarlarda yeni müşteriler kazandıklarını bildirdi.

Ankette 2016’nın dördüncü çeyreğindeki beklentiler incelendiğinde, üretim ve ihracatın azalmayacağı beklentisinde olan ihracatçıların oranının sırasıyla yüzde 68,1 ve yüzde 59,2 olarak gerçekleştiği belirtildi. Genel karlılık düzeyinin azalmayacağı beklentisinde olan ihracatçıların oranı ise geçtiğimiz dönem yüzde 58,5 iken, bu dönem 48,3’e gerilediği bildirildi.

Yerli ham madde kullanım oranı tatmin edici

Ankete katılan ihracatçı firmalar, Temmuz- Ağustos 2016 döneminde, bir önceki dönemle paralel olarak üretimlerinde, yüzde 65,9 oranında yurt içi menşeli ham maddeler kullandıklarını belirtti. Ham maddede dışa bağımlılığın en yüksek olduğu sektör kimyevi maddeler sektörü olurken, en düşük olduğu sektör ise bitkisel ürünler sektörü oldu.

İhracatçının yıl sonu kur ve enflasyon beklentileri olumlu

İhracatçıların 2016 yıl sonu piyasa beklentilerinde dolar kur tahmini 3,14 TL, euro kur tahmini 3,43 TL, euro-dolar parite tahmini ise 1,09 olarak gerçekleşti. İhracatçı firmaların 2016 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,16 olurken, yıl sonu büyüme beklentileri de yüzde 3,1 oldu.

Ankete katılan ihracatçı firmaların yüzde 64’ü, 15 Temmuz darbe girişiminin ihracata herhangi bir etkisinin olmadığını belirtti.

İhracatçı firmaların yüzde 54’ü, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesini bekliyor. Bununla birlikte, açıklanan teşvik paketi sonrasında ihracatçıların yüzde 31’inin yatırımlarını artıracağını belirttiği bildirildi.

Anket sonuçlarına göre, halihazırda Rusya’ya ihracat yapan firmaların yüzde 34’ü, Rusya’ya gerçekleştirdiği ihracatta artış kaydettiğini belirtti.

"Hükümetimizden ne talep ettiysek, karşılığını aldık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, birinci çeyrekteki İhracatçı Eğilim Anketi sonuçlarında Rusya'nın ilk 5 Hedef Pazar arasına giremediğini hatırlatarak, "Rusya, ikinci çeyrekte yüzde 12,1 oran ile hedef pazarlar arasında yerini aldı. Bu çeyrekte ise yüzde 13,3 ile ihracatçılar tarafından hedef pazar olarak gösterilen ikinci ülke oldu. Hükümetimizin attığı olumlu adımlarla, ihracatçılarımızın önümüzdeki dönemde Rusya’ya daha çok ihracat gerçekleştireceklerine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

İhracatçı firmaların yurt dışı yatırım planlarına da değinen Büyükekşi, “Geçtiğimiz çeyreğe göre ankete katılan firmalarımız satış ve dağıtım ağı yatırımlarının payını yüzde 17,1’e çıkararak, bu yatırım hedefini ilk sırada gösterdi. İhracatımızı kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde artırmak için her platformda belirttiğim gibi Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma temelinde yenilikler yapmamız gerekiyor. Anketimizin sonuçlarına göre de ihracatçılarımızın yatırım planları inovasyona odaklı. Bu çerçevede, firmalarımızın yatırım planlarını bu yönde yaptıklarını görmek bizlere umut veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Son dönemdeki gelişmelere baktığımızda, hükümetimizin ihracatı geliştirmek için attığı birçok olumlu adım olduğunu görüyoruz. İhracatçılarımızın en önemli isteklerinden biri olan yeşil pasaport yasalaştı. 2017 bütçesinde ihracat destekleri 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarıldı. İhracatçılar olarak bizler, hükümetimizden ne talep ettiysek, karşılığını aldık. Bu çerçevede, hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca, geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşadığımız krizin de son bulması ihracatçılar olarak bizleri çok sevindirdi. İnanıyoruz ki, 2017 yılında, Rusya’ya ihracatımız tekrar eski seviyelerini yakalayacak."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.