11 °C

Banksy’nin şekerci dükkânı

Kimliği bilinmeyen bir sokak sanatçısının eserlerinin sergilendiği “The Art of Banksy”, ilk hafta yoğun ilgi gördü.

Banksy’nin şekerci dükkânı

Kimliği bilinmeyen sokak sanatçısı Banksy’nin farklı dönemlere ait dünyaca ünlü eserlerini teknolojinin de desteğiyle bir araya getiren “The Art of Banksy” sergisi, ilk hafta sonunda yoğun ilgi gördü. Global Yatırım Holding binasında yer alan Global Karaköy’ün ilk sanat projesi olan “The Art of Banksy”, izleyiciyi, graff itiler aracılığıyla Londra sokaklarında bir gezintiye çıkarıyor. Londra sokaklarında “gezilebilecekler” arasında, Banksy’nin “acı” işleriyle süslü kurabiyeler sergileyen bir şekerci dükkânı da var. 

Küratörlüğünü Steve Lazarides’in üstlendiği “The Art of Banksy” sergisinde mekâna girmek için grafittilerle süslenmiş eski bir dolmuş olarak tasarlanan gişenin önünde kuyruklar oluşuyor. Yıprak mobilyaların yer aldığı bir İngiliz evi odası, ardından çıkılan çitli bahçe, üzerindeki videodan metronun geçtiği loş sokak, o sokağın üzerinde yer alan şekerci, t-shirt’çü gibi dükkânlar, Banksy’nin işlerine bir anlamda tuval oluyorlar. Sergide, aralarında “Kırmızı Balonlu Kız”, “Napalm”, “Çiçek Atan”, “Nineler”, “Pulp Fiction”, “Hizmetçi” gibi Banksy klasiklerini bir arada bulmak mümkün. Sergiyi gezerken, fondaysa ünlü bestecimiz Fahir Atakoğlu’nun Banksy’nin üzerindeki etkisini notalara döktüğü ezgiler dinlenebiliyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Global Yatırım Holding ana sponsorluğu ve İstanbul Entertaintment Group, Piu Entertainment işbirliğiyle gerçekleşen serginin, İstanbul’un ardından dünyanın farklı kentlerinde sanatseverlerle buluşması planlanıyor. 

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın “The Art of Banksy” ile ilgili yorumuysa şöyle: “Global Yatırım Holding olarak ülkemiz ve dünya için değer yaratmak üzere, 10 yıl önce çıktığımız yolculuğun en önemli kilometre taşlarından biri olan Global Karaköy’ü, kültür ve sanat dünyamıza kazandırmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana, faaliyet alanımız her ne olursa olsun, toplumsal gelişimimize katkıda bulunacak kültür sanat projelerinin destekçisi olmayı, bu ülke ve güzel insanlarına sorumluluğumuz olarak gördük. Bu konudaki çalışmalarımızın ölçeğini büyütmek, erişebildiğimiz kişi sayısını artırabilmek ve gelecek nesillere değerli bir kültür mirası bırakabilmek üzere hayata geçen Global Karaköy’ün açılışını ‘The Art of Banksy’nin dünya prömiyeri ile yapıyor olmak da ayrı bir gurur vesilesi. Banksy ile çıktığımız bu yeni yolda, Global Karaköy’de ulusal ve uluslararası bir çok farklı projeyi sanatseverlerle buluşturacak olmanın heyecanı içerisindeyiz.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.