Barış Manço kendi adını taşıyan vapurda anıldı

Sanatçı Barış Manço, ölümünün 17. yılı dolayısıyla kendi adını taşıyan vapurla düzenlenen özel seferle anıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sanatçı Barış Manço, ölümünün 17. yılı dolayısıyla kendi adını taşıyan vapurla düzenlenen özel seferle anıldı. 

Barış Manço Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Şehir Hatları tarafından düzenlenen anma etkinliği, Barış Manço vapurunun Kadıköy'deki Beşiktaş İskelesi'nden hareket etmesiyle başladı. 

Barış Manço'nun fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde "Barış Manço'ya gidiyoruz" yazılı afiş asılan vapurda, sanatçının eşi Lale Manço, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço ile hayranları bir araya geldi. Doğukan Manço, sanatçının unutulmayan şarkılarını hayranları için seslendirdi. 

Barış Manço vapuru Kadıköy'den sonra Kabataş İskelesi'ne, ardından da Kanlıca İskelesi'ne uğradı. Sanatçının hayranları, Kanlıca'da kendilerine tahsis edilen otobüslere binerek mezarlığa gitti. Mezarı başında anılan Barış Manço için dua edildi. 

1111-029.jpg

Sanatçının hayranları, mezar başındaki anmanın ardından Kanlıca İskelesi'nden tekrar vapura bindi. Vapur, kısa bir boğaz turunun ardından Kabataş daha sonra da Kadıköy İskelesi'ne yanaştı. 

Barış Manço'nun eşi Lale Manço, Barış Manço'yu anma etkinliğine büyük bir heyecanla geldiğini, insanların sevgilerine, inançlarına nasıl sadık olduklarını görmekten de büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Manço, 17 yılın çok uzun bir zaman olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin birçok yerinde etkinlikler oluyor. Özellikle yuvalarda düzenlenen etkinlikler bizi çok heyecanlandırıyor. Çünkü biliyoruz ki Barış Manço gelecek nesillerde yaşayacak. Tam istediği gibi nasıl bir kalpmiş ki o her tarafa ulaşabilmiş. Ben eminim ki bunları görüyor, hissediyor. Kalbi bizimle olan bütün sevenlerine teşekkür ediyorum, onu yaşattıkları için" dedi.

Doğukan Manço da Barış Manço ile yetişmiş bir neslin çocuklarıyla bu etkinliğe katılmış olmaktan gurur duyduklarını söyledi. 

Barış Manço'yu, bir sonraki nesillere aktarabilmenin aile misyonları olduğunu ifade eden Manço, "Yıllardır bu etkinliği yapıyoruz, geleneksel hale geldi. Çok gururluyuz. Best Of tarzı albüm isteğini çevremizdeki insanlardan çok duyuyoruz. 2002 yılında böyle bir albüm yapmıştık. Bu tür projeler en doğru zamanda karşımıza çıkıyor. Babamızın o gücüne inanıyoruz. Barış Manço evrensel bir insan olduğu için başka sanat dallarında da yaşatılıyor olması onu iyice ölümsüzleştiriyor" diye konuştu.

cats-114.jpg

Batıkan Manço da vapur etkinliklerinin geleneksel hale gelmesinden onur duyduklarını, bütün sevenlerini gördükçe gururlandıklarını dile getirdi.

Manço, yeni projeleri gerçekleştirmek için doğum günü veya ölüm yılını beklemeye gerek olmadığını, senenin herhangi bir zamanında anma etkinliği yapılabileceğini ifade etti.

Barış Manço'nun 80 şarkısı için 80 sanatçı tarafından görsel sanatlar alanında eserler yapıldığını ve bu eserlerin yer aldığı serginin 2 Şubat'ta Beşiktaş Belediyesi tarafından açılacağını aktaran Manço, bu tür fikirlere her zaman açık olduklarını kaydetti.

Bu arada, Barış Manço vapuru Kabataş İskelesi'ne yanaştığı sırada, Arama Kurtarma Araştırma Derneği (AKA) Başkanı Mehmet Hatunoğlu, sert manevra nedeniyle vapurun merdivenlerinden düşerek yaralandı. 

Hatunoğlu, ilk müdahalenin ardından, ambulansla hastaneye götürülmek üzere Kabataş İskelesi'nde vapurdan tekerlekli sandalyeyle indirildi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir