10 °C

Markaların da babasıydı!

Arabesk müziğin 'baba'sı Müslüm Gürses, hayata veda etti. Gürses, şarkılarıyla milyonların hayatına dokunmakla kalmadı markalara da güç verdi.

Markaların da babasıydı!

 

 

 
Sibel CİNGİ
 
İSTANBUL - Arabesk müziğinin efsane ismi, milyonların 'baba'sı Müslüm Gürses, 4 aydır yoğun bakımda verdiği hayat mücadelesini kaybetti. Dün sabah saat 10.30'da hayata veda eden Müslüm Baba, ardında zorlukla geçen bir hayat hikayesi, dev bir aşk ve milyonları buluşturan bir sevgi bıraktı. Bugün onsuz kalan sadece hayranları değil. Kimi zaman şarkılarıyla, kimi zaman sesiyle can verdiği, çoğu zamanda reklam yüzü olduğu
markalar da 'babasız' kaldı.
 
Büyümelerinde rolü var
 
Dile kolay, boyadan, bankacılığa, gıdadan otomotive birçok sektörden 20'den fazla markanın geçmişinde onun da imzası var. Milyonların gönlüne taht kuran Gürses, otoritelere göre kendisi bir markaydı. Bu yüzden de geniş kitlelere ulaşmak isteyen markalar için hep itici bir güç oldu. Yeniliklerini, atılımlarını bu güçlü ses ile duyurdular. Gün geldi dondurma ile çoçukluğuna döndü, gün geldi 'Çay ailedir' dedi ekranlarda. Bir yudum kola içtikten sonra 'Bırrr' deyişi dillere dolandı. Tıpkı, meşhur şarkısı 'Alışacağım'daki gibi markalar için de 'Kolay olmayacak onu unutmak'...
 
'İTİRAZIM VAR', 'İHTİYACIM VAR'A DÖNDÜ 
 
Gürses, sadece markaların yüzü değil aynı zamanda sesi oldu. Top Kek'in güvercini onun sesi ile hayat buldu, Onun sesinden 'Mutlu Akü bir numara' sloganı  dillere dolandı. Akbank için'İtirazım var' şarkısı 'ihtiyacım var'a dönüştü.
 
PANDA'NIN BİLE BABASI OLDU!
 
Gürses'in, dondurma üreticisi Panda'nın reklamındaki rolü de unutulmayacaklar listesinde. Reklam filminde dondurma yiyerek çocukluğuna dönen Müslüm Baba'nın, maskot panda gibi "r" harfini söyleyemediği, pandanın "Size baba diyebilir miyim?" dediği reklam özellikle çocukların ilgi odağıydı.
 
VEDASINI ÇAYKUR İLE YAPTI
 
Müslüm Baba ile en çok reklam çalışması yapanlardan biri de  Çaykur. Markanın son yıllarına baktığımızda Gürses rüzgarını hissetmemek mümkün değil.  "Bir bardak çay ailedir" sloganlı reklamın devamı da geldi.
'Demliğin altı kaynana üstünü gelin' benzetmesi ile çayı anlattı ekranlarda. Gürses'in son vedasını da yine Çaykur ile oldu.
 
KADOİL'İ BÜYÜTEN GÜÇ OLDU
 
Müslüm Gürses'in gücüne akaryakıt sektörü de kayıtsız kalamadı. Kadoil için manken Aysun Kayacı ile kamera
karşısına geçti. Kadoil, o dönem sektöre yeni giren bir oyuncuydu ve kıran kırana bir rekabetin yaşandığı sektörde kendine yer açması gerekiyordu. Marka, Gürses'in oynadığı reklam filmi ile hedefi 12'den vurdu. Sadece bir ayda 100 yatırımcı "Babanın bayisi olmak istiyoruz" diyerek Kadoil'in kapısını çaldı.
 
'BIRRR' DEDİ COCA-COLA'YI ZIPLATTI
 
Coca-Cola'nın da bir döneminde onun imzası var. Markanın reklamında, bir yudum koladan sonra 'Bırrr' diye bağırıp, titremesi akıllara kazındı. Yakın çevresinde 'Gitti bizim karizma' diyerek espri yaptığı reklam
filminden hiç para almadı.
 
'EN GÜZEL BEYAZ FİLLİ BOYA' KULAKLARDA
 
Filli Boya'da rol arkadaşı 30 yıllık aşkı Muhterem Nur'du. "En güzel beyaz Filli Boya" cümleleri hala kulaklarda çınlıyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.