Tuluyhan Uğurlu Meryem Ana Kilisesi'nde sanatseverlerle buluştu

Ünlü piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde müzikseverlerle buluştu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

'İstanbul Kanatlarımın Altında', 'Senfoni Türk' gibi eserlerinin de içinde bulunduğu birçok albüme imza atan Tuluyhan Uğurlu, 'Dünya Başkenti İstanbul' konserinde Anneler Günü dolayısıyla  'anne' temasını işledi. Uğurlu, "Bizler iki güneşi olan gezegenler gibiyiz. Anne ve babamız, yolumuzu aydınlatan güneşlerimiz." dedi.

Meryem Ana Kilisesi'ndeki konserinde sanatçı, insanlığın yarınlarına aydınlık olsun düşüncesiyle bu tarz etkinliklere imza attığını dile getirerek "Burada konser vermeyi çok önemli buluyorum. Bu mekanlar, Osmanlı ve Cumhuriyet çatısı altında her zaman farklı inançtan insanları, bizden insanlar gibi ağırladığımızı gösteren mekanlar. Avrupa bize nasihat edeceğine gelsin bizden insanlığı, kardeşliği, farklı inançlara hürmeti, saygıyı, sevgiyi, yarına güvenle, huzurla ve umutla bakmayı öğrensin." şeklinde konuştu.

Farklı etnik gruplar aynı bayrak altında yaşayabilir

İstanbul ile kurduğu ilişkiye değinen Uğurlu şunları kaydetti:

"Bazı şehirler milletler için 'bayrak' şehirdir. İstanbul, Moskova, İzmir, Kiev ve Kudüs bunlardan bazıları. Bunları kaldırdığınızda biz buharlaşmaya, bildiklerimizi unutmaya başlarız. İstanbul bu anlamda dünyada eşi bulunmaz bir yer. Her zaman farklı inançlar kavga ve dövüş sebebi olmuştur. Burada ise huzur içinde yaşam karşımıza çıkıyor. Karşılıklı bir etkileşim var, bunu yaşatmamız ve farklı etnik grupları aynı bayrak altında taşıyabildiğimizi dünyaya sunmamız gerekiyor."

Kaval virtüözü Murat Toraman da konserde sanatçıya eşlik etti.