12 °C

Yeni sistem demokrasiyi kurumsallaştıracak

Maliye Bakanı Ağbal, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili, "Yeni sistem, demokrasiyi güçlendirecek, kurumsal hale getirecek. Her bakımdan Türkiye'yi çok ileri bir noktada yeniden inşa edecek." dedi.

Yeni sistem demokrasiyi kurumsallaştıracak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gaziantep Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen "Maliye Politikaları ve Yeni Düzenlemeler" konulu toplantıda konuştu.

Türkiye ekonomisinin 2016'da yüzde 16,9 büyüdüğünü söyleyen Ağbal, "Yetmez ama iyi. Bütün bu sıkıntılara rağmen Türkiye ekonomisi bir defa daha gücünü ortaya koydu, potansiyelini ortaya koydu." dedi.

Gelecek dönemde kişi başına milli geliri 25 bin dolara getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Ağbal, şunları kaydetti:

"Dünya Bankası, ülkeleri gelir büyüklüklerine göre grupluyor. Sınır 12 bin 735 dolar. Bu ülkenin milli geliri 12 bin 735 dolara çıkarsa, dünya ülkelerinin ekonomik sıralamasında üst gelir ülkelerinin içerisine gireceğiz. Bir eşiğin yanı başındayız. Geleceğimizi inşa edecek yeni bir sıçrama yapabiliriz. Bunun için yapısal reformlara devam etmemiz gerekir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, devlet yönetim sisteminde ülkemiz için, milletimiz için ileri adımdır. Ülkelerin demokrasilerinin kurumsallaşma seviyeleri vardır. Yeni sistem demokrasiyi güçlendirecek, kurumsal hale getirecek. Her bakımdan Türkiye'yi çok ileri bir noktada yeniden inşa edecek."

Ekonomik krizlerin altında yatan nedenin, zayıf ve kırılgan siyaset, güçsüz hükümetler ve vesayet makamlarının yönettiği sistem olduğunu anlatan Ağbal, "Yönetim sisteminde temsili demokrasiyi güçlendiriyoruz. Meclisin oluşmasında tek söz sahibi millet. 'Dolaylı demokrasi değil, doğrudan demokrasi' diyoruz. Yeni sistem belirsizlikleri kapatıyor. Vatandaşı demokraside tek söz sahibi hale getiriyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.