9 °C

İzmir'in ekmeğinde GDO yok

İZTO Başkanı Demirtaş, "İzmir'de 2016 yılı boyunca yapılan denetimlerde GDO'lu ürüne rastlanmadı" dedi.

İzmir'in ekmeğinde GDO yok

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, ekmekte genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) kullanıldığı iddiasına ilişkin, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz, 2016 yılı boyunca İzmir'de yapılan denetimlerde GDO'lu ürüne rastlamadıklarını belirtti." dedi.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, odanın Ekmekçilik Grubu Meslek Komitesi Başkanı Coşkun Celal Velioğlu ve komite üyeleriyle bir araya gelerek, ekmekle ilgili gündeme gelen tartışmaları değerlendirdiklerini belirtti.

Velioğlu, İZTO'nun fırıncı üyeleri GDO içeren ekmeklerle ilgili sektörün haksız ve abartılı suçlamalara maruz kaldığını anlatarak, "Bir iki fırında böyle bir şey çıktı diye halka ekmek almayın, ekmek yemeyin demek doğru değil. Bundan tüm sektör mağdur oluyor. Kaldı ki ekmek aynı zamanda halkımızın temel besin maddesi." değerlendirmesinde bulundu.

İZTO Başkanı Demirtaş da ekmekle ilgili konunun gündeme gelmesinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ile temasa geçtiklerini aktararak, şunları kaydetti,

"Meslek komitemiz asla İzmir'de GDO'lu katkı maddesi, un kullanarak ekmek üreten üyemiz olmadığını belirtti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz ile de görüştüm. O da bu konuda sıkı denetimler yaptıkları belirterek, 2016 yılı boyunca İzmir'de yapılan denetimlerde GDO'lu ürüne rastlamadıklarını belirtti.

Bu nedenle vatandaşlarımızın İzmir'deki Odamız üyesi fırınlarda üretilen ve marketlerde satılan ekmekleri gönül rahatlığıyla ve hiçbir endişeye kapılmadan tüketebilirler. Ancak ne yazık ki kayıt dışı, merdiven altı üretilen, pazarda satılan ekmekler var. Bunlara kefil olmamız söz konusu değil. Vatandaşımız bu ürünlere itibar etmesinler, bildikleri fırınlardan ve diğer satış noktalarından ekmeklerini alsınlar."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.