Rahim ağzı kanseri kadın ölümlerinden sorumlu

Medical Point Gaziantep Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Uğurkan Erkayıran, kadın ölümlerinde rahim ağzı kanserinin 4. sırada olduğunu belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Erkayıran, ocak ayının rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlemiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmekte olduğunu açıkladı.

Rahim ağzı kanseri için Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda 600 bin yeni vaka tespit edildiğine ve 300 binden fazla ölüme sebebiyet verdiğini belirten Erkayıran, sözlerine şöyle devam etti:

"Rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörü HPV enfeksiyonudur. Yüksek riskli HPV tipleriyle bulaştan yaklaşık 10-13 yıl sonrasında rahim ağzı kanseri oluşmaktadır. Rahim ağzı kanserini önlemenin en etkili yolu HPV aşısı ve rahim ağzı kanseri tarama testleridir. Rahim ağzı kanseri taraması rahim ağzından alınan sürüntünün mikroskobik incelenmesi ve HPV tiplerinin belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır. 30-65 yaşları arasındaki kadınların her iki taramayı 5 yılda bir yaptırmaları rahim ağzında oluşabilecek patolojilerin erkenden belirlenmesini ve tedavi edilmesini sağlamaktadır. HPV aşısı rahim ağzı kanserinden korunmayı sağlayan bir diğer yöntemdir. HPV aşısı 9-26 yaş arasında ki kadınlarda toplamda 3 doz olacak şekilde uygulanmaktadır. HPV aşısını ve rahim ağzı kanser tarama testlerini yaptırmayı ihmal etmeyelim unutmayalım ki rahim ağzı kanseri önlenebilir bir kanserdir. Erken tanı hayat kurtarır."

 

Bu konularda ilginizi çekebilir