5 yılda 5 milyon dolar ciro hedefleniyor

Kastamonu’nun country ahşap mobilyaları, rotayı yurtdışına çevirdi. Vali Günaydın, "Kastamonulu firmalarla yaptığımız toplantılarda, country ahşap mobilyada, gelecek 5 yıl içinde, yurtiçi ve yurtdışına yaklaşık 5 milyon dolar ciro hedefleniyor" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KASTAMONU - Ahşabın başkenti Kastamonu’da, ahşap kültürünün dünyaya tanıtılması için Kastamonu Valiliği’nin öncülüğünde 4.Kastamonu Ahşap Fuarı, 28 ile 31 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Country ahşap mobilyaları alanında faaliyet gösteren firmaları dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini kaydeden Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, şunları söyledi:

“13 bin kilometrekarelik yüzölçümünün yüzde 70’i ormanlarla kaplı olan Kastamonu’da ahşap, kentin en temel yapı malzemesidir. Bu yıl 4.’cü düzenlenecek olan fuarda, 50’ye yakın firmamız ahşap ürünlerini, yerli ve yabancı mobilya şirketlerinin temsilcilerine tanıtacaktır. Geçtiğimiz yıllarda country ahşap mobilyaları genelde yurtdışından ithal edilirken; son yıllarda Türkiye’nin büyük mobilya şirketleri, Kastamonulu firmalardan satın almaya başladı.

Kastamonulu firmalar ile yaptığımız toplantılarda, country ahşap mobilyada, gelecek 5 yıl içinde, yurtiçi ve yurtdışına yaklaşık 5 milyon dolar ciro hedefleniyor. Kastamonu Valiliği olarak, ülkemizin yanı sıra yurtdışında katılacağımız fuar ve toplantılarda, ahşap ürünlerimizi de tanıtacağız” dedi.

5 yılda, 500 kişiye ahşap ustalığı sertifikası verilecek

20-001.jpgAhşap ustası yetiştirmek için eğitime öncelik vereceklerini ifade eden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, düzenleyecekleri eğitimlerle önümüzdeki 5 yıl içinde 500 kişiye ahşap ustalığı sertifikası vereceklerini açıkladı. Ülkemiz genelindeki otobüs duraklarını, ahşap kent mobilyasıyla donatmayı planladıklarını anlatan Tahsin Babaş, yurtdışına da ihracat yapmak için temasların sürdüğünü belirtti.

Plastik yerine, sağlıklı ahşap ürünlerinin kullanılmasının öneminin altını çizen Tahsin Babaş, kentteki ahşap atölyelerinin düdük, topaç, bebek, araba gibi ahşap oyuncuk üretimine başladığını ve ahşap oyuncakta yurtiçinin yanı sıra hedefin dünya pazarları olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir