BTSO'dan, Birmingham çıkarması

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Birmingham Ticaret Odası ile işbirliği protokolü imzaladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Birmingham Ticaret Odası ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokole göre tarafların ticari ve ekonomik ilişkiler konusunda ortak hareket etmesi amaçlanıyor.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (BTSOTAM) Başkan Yardımcısı ve Uluslurarası Tahkim Hakemleri Kurumu Başkan Vekili Bennar Aydoğdu, İngiltere’ye giderek Birmingham Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Birmingham Ticaret Odası Başkanı David Waller ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan BTSO heyeti, ilk olarak İngiltere’nin ikinci büyük kenti olan Birmingham ve ekonomisi hakkında bilgiler aldı. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Bursa’nın Türkiye’nin en önemli üretim üslerinden birisi olduğunu söyledi. Bursa’nın 13 milyar dolarlık ihracatıyla 112 ülkeden fazla ihracat yaptığını dile getiren Cüneyt Şener, kentin otomotiv, makine, tekstil gibi birçok sektörde güçlü bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye-İngiltere ticaretine ‘Bursa’ imzası

İngiltere ve Türkiye arasındaki tarihi dostluk ve işbirliğinin her geçen dönem arttığına dikkati çeken Şener, Bursa’da 550 firmanın İngiltere ile ticaret yaptığının altını çizdi. Bursa’da 13 İngiltere sermayeli firmanın faaliyet gösterdiğini kaydeden Şener, “Dünyanın dört bir yanına ürünlerini ihraç eden Bursa’mız ile İngiltere arasında güçlü bir ticaret köprüsü var. Biz bu köprüyü Birmingham Ticaret Odası ile birlikte yaptığımız bu işbirliği protokolüyle daha da güçlendirmek istiyoruz. Bu anlaşma, iki şehir arasındaki yeni işbirliklerinin önünü açacak, Türkiye- İngiltere ticaret hacminin de güçlenmesini sağlayacak” dedi. Cüneyt Şener, BTSO ve İngiltere arasında yapılan Birleşik Krallık İş Köprüsü anlaşmasının Bursa iş dünyasına önemli ayrıcalıklar sağladığını da sözlerine ekledi.

“Bursa ve Birmingham’ın çok fazla ortak yönü var”

Birmingham Ticaret Odası Başkanı David Waller, Birmingham’ın 700'ü uluslararası olmak üzere, 36 bin işletmeye ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Kentin Bursa ile birçok benzer özelliğinin olduğunu kaydeden Waller, otomotiv ve havacılık sektörlerinde önemli güce sahip olduklarını vurguladı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile yapılan işbirliği protokolünün iki şehir için tarihi bir adım olduğunu ifade eden Waller, “Protokolümüzün, iki ülkenin geçmişten gelen köklü ilişkilerine daha fazla ivme kazandıracağına yürekten inanıyorum” dedi. Bursa’nın sanayi alanındaki tecrübesinin kendisini etkilediğini belirten Waller, özellikle TEKNOSAB Projesi’ne hayran kaldığını söyledi. Protokolle Türk ve İngiliz firmalarının ticaret ve yatırım faaliyetlerinin desteklenmesi, fuar, sergi, seminer ve iş heyetleri organizasyonlarının gerçekleştirilmesi, tarafların ticari ve ekonomik ilişkiler konusunda bilgi alışverişi talepleri gibi birçok alanda ortak hareket etmesi amaçlanıyor.

Etiketler