Bursa’ya dünya çapında diş protez fabrikası

Çin, ABD ve Hindistan’ın başı çektiği dünya diş protezi üretiminde Türkiye’yi lider ülkeler arasına sokacak Bursa TEKNOSAB’daki diş protez fabrikası, 2025 yılında üretime başlayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Eyrice Dental Grubu’nun 15 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceği fabrika ile Türkiye’nin 100 milyon dolar olan diş protez ihracatının iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Yaklaşık 25 yıldır ağız ve diş sağlığı alanında faaliyet gösteren Eyrice Dental Grubu’nun TEKNOSAB’da yatırımına başladığı fabrikanın inşaat çalışmaları devam ediyor. Türkiye, tamamlandığında 1.000 kişinin istihdam edileceği fabrika ile, ABD, Hindistan ve Çin’in ardından son teknoloji ile diş protezi üretimi yapacak dünyadaki dördüncü ülke olacak.

“Diş protezi ihracatı 200 milyon dolara çıkacak”

 Fabrikanın inşaat çalışmalarını inceleyen Eyrice Dental Grup Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Eyrice, “Halen Türkiye ve Avrupa’nın diş protezi üreten en büyük tesisi bünyemizde bulunuyor. Ayrıca Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Bursa’nın ilk A grubu ADSM’sini bünyemizde bulunduruyoruz. Bursa ekonomisi ve ülke ekonomisi adına katma değer üreten çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

TEKNOSAB’daki fabrikamız ile dünya standartlarında üretim yapar hale geleceğiz. Tesisimizi tamamladığımızda ülkemizin diş protezi ihracat tutarı 200 milyon dolara çıkacak ve dünyanın dört bir tarafına diş protezi ihraç edebileceğiz. Dentalde tek seferde yapılan en büyük yatırım olacak tesisimiz, aynı zamanda eğitim merkezi görevi de yapacak. Enerjisini kendi üreten, tıbbi atıklarını kendi imha eden akıllı fabrika olacak tesisimiz bu haliyle Türkiye’de de ilk olacak” dedi.