BUTGEM, Özbekistan’a model olacak

Dünyanın önemli ipek üretim merkezlerinden Özbekistan’ın İpekçilik Bakan Yardımcıları, BTSO Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM’i ziyaret etti. Bakan yardımcıları, BUTGEM eğitim modelini Özbekistan’da hayata geçirmek istediklerini söylediler.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM) dünyaya model olmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından örnek gösterilen BUTGEM’in konuğu Özbekistan’dan gelen İpekçilik Bakan yardımcıları oldu. TİKA ve Kozabirlik davetlisi olarak Bursa’ya gelen Özbekistan İpekçilik Bakan Yardımcıları Abdullayev Azam Abdurazzakovich, Choriev Abdukodir Toshboltaevich ile İlham Devletov, BUTGEM’in eğitim merkezlerinde incelemelerde bulunurken, kurslarla ilgili detaylı bilgiler aldı.

BUTGEM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karahan’ın yanı sıra Kozabirlik Müdürü Aysel Akbaba, Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği Başkanı Kasım Uzunöz’ün de yer aldığı ziyarette, Bakan Yardımcıları, BUTGEM’in tekstil alanındaki eğitim yatırımlarına tam not verdi. Bakan Yardımcısı Abdullayev Azam Abdurazzakovich, Özbekistan’da ipekçiliğin gelişmesi için tasarım ve desinatör eğitimlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Özellikle Özbekistan’da tekstil sektöründe önemli bir makine parkına ve ipek ipliğine sahip olduklarını kaydeden Abdurazzakovich, “İpek ipliği üretiminde Çin, Hindistan’dan sonra geliyoruz. Tasarım ve Ar-Ge alanında ülkemizde yeni adımlar atmak istiyoruz. Bursa’nın tekstil ve tasarım alanında önemli bir tecrübesi olduğunu bizzat görme imkanı yakaladık. Özellikle BUTGEM’in bu alandaki deneyiminden faydalanmak istiyoruz” dedi.

Bakan Yardımcısı Abdurazzakovich, Özbek eğitimcilerin BUTGEM’de dokuma ve baskı desinatörlüğü ile konfeksiyon içerikli eğitim almasını istediklerini vurguladı. BUTGEM’in eğitim atölyelerini detaylı bir şekilde inceleyen bakan yardımcıları, kendi ülkelerinde BUTGEM gibi kurumlara ihtiyaç duyduklarını belirtti. BUTGEM Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karahan ise BUTGEM’de şimdiye kadar 850’nin üzerinde eğitim programında 24 binin üzerinde gencin meslek sahibi olmasını sağladıklarını belirterek, “BTSO Eğitim Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren merkezimiz 12 ay gençlerimizin meslek sahibi olmasının yanı sıra sektörlerimizin de ihtiyaç duyduğu nitelikli personellerinin temini noktasına önemli katkı sağlıyor” diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir